Sisteme tanımlandı! Kronik rahatsızlığı olanlar dikkat

Sisteme tanımlandı! Kronik rahatsızlığı olanlar dikkat

Sağlık Bakanlığı'nca 65 yaş üstü ve kronik hastalar için grip aşıları bugünden itibaren sisteme tanımlandı.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, 65 yaş üstü ve yüksek riskli kronik hastalığı olan vatandaşların grip aşıları E-Nabız’da tanımlandığını söyledi.

İl Müdürü Şahin, riskli gruplara ücretsiz uygulanan grip aşılarının, e-Nabız sistemi üzerinden uygulamaya açıldığını belirterek, vatandaşların, e-Nabız üzerinden öncelikli risk durumlarını kontrol edebileceklerini ifade etti.

İl Müdürü Şahin, sistemde aşı tanımlanan 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişiler, hekimlerine reçetelerini yazdırıp, bu reçeteyle aşıyı eczanelerden temin edebileceklerine değinerek,
“Aşının uygulanabilmesi için geçen yıl olduğu gibi reçete gerekecek. Doktorlar, aşı tanımlanan kişilere reçete yazacak, hastalar bu reçeteyle aşıyı eczanelerden temin edebilecek. Grip aşıları henüz eczanelerde yok. Reçeteye tabi olarak depolardan sayıyla istenecek. Riskli grupta olmayıp ücretli olarak grip aşısı yaptırmak şu anda mümkün değil” dedi.

İl Sağlık Müdürü Şahin, mevsim grip ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Grip, influenza virüsünün neden olduğu, genellikle yıl içerisinde sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülen, oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle her yıl sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başı arasında beklenen sayıda kişide insan bu hastalık mevsimsel grip olarak adlandırılmaktadır.

Özellikle risk grubunda olanlar için aşılama önemlidir. Astım, diyabet, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, nörolojik ya da nöromüsküler hastalıkları olan çocuklar ve bu çocuklarla aynı evde yaşayan diğer kişiler risk grubunda olmasalar mutla aşılanmalıdır. Bağışıklık sistemleri baskılanmış kişiler, kanser hastaları, organ ve kemik nakli yapılanlar ve bu kişilerle aynı evde yaşayanlar, uzun süre aspirin tedavisi alan çocuk ve adelosanlar özellikle aşılanması gereken gruplardır. Ayrıca hasta bakımı ile ilgilenen sağlık çalışanlarının aşı yaptırmaları önemlidir.

Grip enfeksiyonu her sen ortaya çıkmakla birlikte sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülmektedir. Bu nedenle tavsiye edilen yıllık grip aşısının aşı kullanıma sunulur sunulmaz, grip salgını başlamadan önce Eylül – Ekim aylarında yapılması ve hastaların aşılanmalarının Aralık ayından önce bitirilmesidir. Aşının koruyucu etkisi 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. Ancak kişi gribe yakalanmamış ise aşılama grip sezonunun sonuna kadar uygulanabilmektedir.”

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.