Şırnak’ın başarısı tüm Türkiye’ye örnek olsun

Şırnak’ın başarısı tüm Türkiye’ye örnek olsun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin yeni güncellenen koronavirüs risk haritasını paylaştı. Yayınlanan yeni koronavirüs risk haritasında Yozgat kırmızı kategoriye geçerken, mavi kategorideki tek il Şırnak kaldı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin yen güncellenene koronavirüs risk haritasını paylaştı. Yayınlanan yeni koronavirüs risk haritasında Yozgat kırmızı kategoriye geçerken, mavi kategorideki tek il Şırnak kaldı.

Koronavirüs vaka sayılarına göre güncellenen yeni risk haritasında 10 şehir sarı, 10 şehir de turuncu kategoride yerini aldı. Son haritada tek mavi kategoride kalan il Şırnak olarak görüldü.

Sağlık Bakanlığı'nca 1 Mart'tan bu yana açıklanan koronavirüs risk haritasında en düşük riskli il olarak mavi renk kategorisinde yerini koruyan Şırnak'ta başarının, kent sakinlerinin tedbirlerini uyguladıklarından kaynaklandığı belirlenmişti.

İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. İsmail Başıbüyük, koronavirüsle mücadelede 80 kişilik ekiple her gün sahada olduklarını dile getirerek, ekiplerin yaptığı başarılı çalışmalarla vaka sayısında azalmayı sağladıklarını ifade etmişti.

ŞIRNAK’TAKİ BAŞARIDAKİ 6 ÖNEMLİ BAŞLIK

Şırnak'ın koronavirüs risk haritasında 'mavi' kategoride kalmasının 6 önemli başlık belli oldu.

Türkiye’ye giriş çıkış yapanlar için 15 çadırdan oluşan hastanede poliklinik hizmeti verilmesi

Askeri birlikler içerisinde oluşturulan karantina alanlarında, 14 gün yerine 28 gün karantina uygulaması,

Şırnak’ta bulunan 13 yurt koronavirüsle mücadele kapsamında aktif olarak kullanılması,

Vatandaşların maske kurallarını yaygın olarak uymasıyla birlikte Şırnak'ta, filyasyon ekiplerine ek olarak mobil tarama ekipleri de arazide yaygın bir şekilde çalışması,

Vatandaşların İl Sağlık Müdürlüğü'nün yaptığı bilgilendirmelere vatandaşların riayet etmesi,

Vali, belediye başkanları, emniyet müdürü, komutanlar, haftanın belirli günlerinde vatandaşları maske, mesafe ve temizlik konusunda uyarması.

Türkiye'nin vaka sayılarına göre güncellenen koronavirüs risk haritasında bir ayda 58 il, çok yüksek riskli kategoriye geçti.

(1 Mart koronavirüs risk haritası)

korona-9327.jpg

(29 Mart koronavirüs risk haritası)

korona-769.jpg

Son haritada renklere göre ayrılan iller şu şekilde:

İLLERİN RENKLERİNE VE RİSK DURUMLARINA GÖRE DAĞILIMI

Düşük riskli tek il: Şırnak

Orta riskli (sarı) iller: Hakkari, Van, Bitlis, Muş, Batman, Siirt, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Uşak.

Yüksek riskli iller (turuncu kategori): Ağrı, Kars, Bingöl, Tunceli, Kahramanmaraş, Adana, Hatay, Kırşehir, Afyonkarahisar, Burdur, Denizli, Manisa.

Geriye kalan diğer şehirlerin hepsi ise çok yüksek riskli illere (kırmızı kategori) girdi.