Engin Dinç

Engin Dinç

Seni Aldırırım Hâkim Bey!

A+A-

Yargıtay Yargı Etiği İlkelerinin dördüncü maddesi; "Mesleğe yaraşırlık ve bunun görüntü olarak ortaya konulması, hâkimin tüm faaliyetlerinin ifası için vazgeçilmez bir unsurdur." der ve uzunca kurallar listeler.

Rize, Ayder Yaylası imar planı davasıyla ilgili keşif yapılırken halkın tepkisiyle karşılaşan hâkim, tepki gösteren vatandaşa parmak sallayarak; "Saygısızlık yapma, aldırırım seni..." deyince vatandaş; "Biz halkız, bize parmak sallayamazsınız..." diye cevap verdi bu olay gündeme oturdu.

Geçtiğimiz günlerde Samsun'da halısaha maçında bir savcıyla bir uzman çavuşun tartışması sonrasında uzman çavuşun önce gözaltına alınması akabindeyse silah taşımama kaydıyla adli kontrollü olarak serbest bırakılması da gündem olmuştu.

Hazreti Ömer'in "Adalet Mülkün Temelidir" sözünü dillere pelesenk edip şahsi kaygılarla mesleğin verdiği gücü kullanmak ne kadar etiktir diye sormanın yanında sergilenecek bu davranışın kurumun ve mesleğin itibarına ne kadar zarar vereceğini de düşünmek gerekiyor.

Toplumsal olarak kabullenemiyor olsak da farklı bir çağa girdik; bu çağın odak noktası hümanizm ve sosyal adalettir. Kendini ve ünvanını bu iki unsurun üzerinde gören herkes itibar kaybetmeye, sosyal lince maruz kalmaya mahkûmdur.

Black Mirror senaryosunda işlenen her şey bir bir gerçek olurken sosyal adaletten uzak, attığımız ıslak imzanın üzerinde bir ünvan ve kişisel gelişime sahip olamamak, etiğe gerektiği kadar önem vermemek kaybettirecektir bizlere...

Konuya sonuç getirirken bir olay anlatmak isterim. Formula 1 yarışlarını çok seviyor ve fırsat buldukça izliyorum. İngiliz Pilot Lewis Hamilton yarış sırasında teknik bir sıkıntıyla karşılaşıp telsizden kontrol merkezinde görevli uzmanlara karşı sert ifadelerle azarlarvari konuşunca teknisyenden; "Lewis, sen işini yap ve arabanı sür!" cevabını almıştı. Sanırım bu sosyal adalet kavramının en güzel cevabıydı.

Hacı Bektaş-ı Veli; "Eline, beline, diline hâkim ol. Aşına, işine, eşine sahip çık. Ayıpları ört, sırları tut, öfkeni yut" diyerek bir asırlık bir öğüt vermişti duyanlara... Rütbemizi cebimize koyup, vicdan terazisiyle tartıp, ahlâk kılıcıyla pay etmek dileğiyle, vesselam...

Önceki ve Sonraki Yazılar