Şefaatli Belediye Başkanı Karaca: Konular saptırılarak açıklama yapılmıştır

Şefaatli Belediye Başkanı Karaca: Konular saptırılarak açıklama yapılmıştır

Şefaatli Belediye Başkanı Müjdat Karaca, ilçede yapımı devam eden Salça Fabrikası hakkında "Belediyenin hiçbir katkısı yok" yönünde yapılan eleştirilere yanıt vererek bir açıklamada bulundu.

A+A-

Şefaatli Belediye Başkanı Müjdat Karaca, ilçede yapımı devam eden Salça Fabrikası hakkında "Belediyenin hiçbir katkısı yok" yönünde yapılan eleştirilere yanıt vererek bir açıklamada bulundu.

Belediye tarafından hiçbir katkı olmadığını söylemenin, tamamen karalama ve vatandaş karşısında yıpratmak maksatlı söylemler olduğunu vurgulayan Başkan Karaca, "İşin içeriğini bilmeden sadece husumet sebebiyle yorum yapanların sonradan yüzlerinin kızaracağını şimdiden görebiliyorum" dedi.

"SÖYLEMLER BİZLERİ YIPRATMAK MAKSATLIDIR"

Hukuk kuralları çerçevesinde Belediye tarafından yapılabilecek tüm yardımların yapıldığını bildiren Başkan Karaca, "Malumlarınız üzere, Şefaatli  Ziraat Odası Başkanlığı ile Şefaatli Belediyesi yüzde 50- yüzde 50 ortaklığında ilçemizde Salça Fabrikası kurulması hususunda kurumlar düzeyinde mutabakata varılmıştır. İki kurum garantörlüğünde, kurulan şirket yine bu iki kuruma duyulan güvenle yüzde 65 oranında IPARD’dan hibe desteği almıştır. Geldiğimiz aşamada fabrikanın mevcut inşaatının bu seviyeye gelmesinde tüm ödemeler Sayın Adnan Erdoğmuş tarafından bizzat yapılmıştır. Şefaatli Ziraat Odası ve Şefaatli Belediye Başkanlığı hukuki sebeplerden dolayı herhangi bir ödeme yapamamış olmakla birlikte, Ziraat Odası kendi uhdesindeki arsayı kiralamıştır. Şefaatli Belediyesi ise; 250 Kamyon Harfiyat (38 Bin TL), 17 saat Ekskavatör (6 Bin TL), 7 saat greyder ve kepçesini çalıştırmıştır. Yaklaşık 100 Bin TL inşaat ruhsatı katkısı sağlamıştır. Yine fabrikanın kurulacağı arsanın imar plan tadilatını yapmıştır. (30 Bin TL.) Yani Şefaatli Belediyesi hukuk kuralları çerçevesinde yapabileceği tüm yardımları yapmıştır. Hal böyleyken Şefaatli Belediyesinin hiçbir katkısının olmadığını söylemek, tamamen karalama ve bizleri halkımız karşısında yıpratmak maksatlı söylemler olduğu aşikardır. Söz konusu fabrika inşaatı devam ederken,  Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ve Belediye Meclis Üyelerinin bilgilendirilmesi ısrarla tarafımızca istenmiştir. Ve sürecin şeffaflıkla yürütülmesi, Ziraat Odası ve Belediyenin şirketle ortaklığının yasal zemine oturtulması, protokollerin yine Belediye ve Ziraat Odasının yetkili organları kontrolünde yapılması gerektiği ilgililere iletilmiştir. Gelinen son noktada şirket hissesinin yüzde 25'lik kısmının Şefaatli Belediyesine devri yapılacağı ama Ziraat Odasına devir işleminin şu an için yapılamayacağı ancak 5 yıl sonra yapılabileceği belirtilmiştir. Bizde Şefaatli Belediyesi olarak Ziraat Odası ile hareket edilmesi gerektiğini, kamu kurumu olan belediyenin tek başına özel şahıslarla ortak olamayacağını ve işin başından bu yana Şefaatli Belediyesi ve Ziraat Odasının tüzel kişilikleri üzerinden işlemlerin yürütülmesi gerektiğini, Belediyemizin muhatabının yine bir kurum olması gerektiği bildirilmiştir. Bu itibarla, son görüşmede Ziraat Odası  Başkanlığının bu iş de hukuken olmadığı takdirde, Belediyemizin de olmayacağı belirtilmiştir" şeklinde konuştu.

"HER OLAYI VE HER KİŞİYİ OY OLARAK GÖREN ŞAHISLAR DEĞİLİZ"

Hem Belediyenin, hem de Ziraat Odasının menfaatlerinin korunması amacı ile tüm katılımcıların huzurunda, mevcut durumun yasal zemine oturtma çabasından başka bir amaçlarının olmadığını söyleyen Karaca, "Öncelikle şunu belirtmek isterim; 1- Şefaatli Belediyesi bir kamu kurumu olup, kamu kurumları başka bir kamu kurumuyla hareket edebilir. Ve kurumsal muhatabı yine başka bir kamu kurumudur. 2- Kamu kurumu olan belediyemiz sadece bir özel şahıs-şirket ile birlikte hareket edemez. Geldiğimiz noktada, Şefaatli Belediyesini ve şahsımı zor durumda bırakmak amaçlı, olaylar ve konular saptırılarak bir açıklama yapılmıştır. Bu açıklama ile kamuoyu oluşturup, Belediyemizi ve şahsımı zor duruma düşüreceğini zannedenlerin akıbetini elbette zaman gösterecektir. Tuzak kurmaya kalkanların oyunları kendi ayaklarına dolanacaktır. Şefaatli Kaymakamlığı, Şefaatli Belediyesi ve Şefaatli Ziraat Odası Başkanlığının bir araya gelerek istişare yapacağı günden 1 gün önce tüm köprüleri atacak şekilde  karalama açıklaması yapılması kesinlikle iyi niyetli bir davranış biçimi değildir. Bizler hem belediyemizin, hem de Ziraat Odasının menfaatlerinin korunması amacı ile tüm katılımcıların huzurunda, mevcut durumun yasal zemine oturtma çabasından başka bir amacımız olmamıştır.  Temsilcisi olduğumuz kurumların emanetçisi olduğumuzdan dolayı kurumlarımızın devamlılığını birinci planda tutarak hareket etmemiz gerekmektedir. Talihsiz açıklama sonrasında alkış tutan, bizleri eleştiren kişileri gördüğümde ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha anlamış bulunuyorum. İşin içeriğini bilmeden sadece husumet sebebiyle yorum yapanların sonradan yüzlerinin kızaracağını şimdiden görebiliyorum. Bütün şeffaflığıyla tarafınıza açıklamış olduğum konuyla ilgili olarak, ilçemize yapılacak yatırımları engellediğimiz iftirasını atan müfterileri Allah’a ve siz değerli hemşehrilerimize  havale ediyoruz. Ayrıca şahsi menfaatleri zarar gördüğü için acımasızca saldıranların takdirini de siz değerli hemşehrilerimize bırakıyorum. Hamdolsun bizler, her olayı ve her kişiyi oy olarak gören şahıslar değiliz.  Hak bildiğimizi ve doğruyu yapmaktan başka bir amacımız kesinlikle yoktur. Bizleri yalaka, yaltakçı ve yaranmak amaçlı oy simsarlığı yapanlarla hiç kimse karıştırmasın. Siyasi ve şahsi menfaatler uğruna Belediyemizin ve Ziraat Odasının zarar görmemesi için elimizden gelen bütün gayreti gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz. Selam, saygı ve muhabbetlerimle" ifadelerini kullandı.

Yozgat Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler