Sarıkaya’da Şeker Pancarı Hasat Günü etkinliği düzenlendi

Sarıkaya’da Şeker Pancarı Hasat Günü etkinliği düzenlendi

Yozgat Şeker Fabrikası tarafından Sarıkaya İlçesinin Karayakup Beldesinde 2021 yılı kampanya dönemi Şeker Pancarı Hasat Günü Etkinliği düzenlendi.

A+A-

Yozgat Şeker Fabrikası tarafından Sarıkaya İlçesinin Karayakup Beldesinde 2021 yılı kampanya dönemi Şeker Pancarı Hasat Günü Etkinliği düzenlendi.

Şeker Pancarı hasat günü etkinliğine; Sarıkaya Kaymakamı Samet Serin, Karayakup Belediye Başkanı Ahmet Dursel Erdoğan, Yozgat Şeker Fabrikası Müdürü Hasan Bedirhan Aka, İlçe Müftüsü Emrah Kandemir, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Süleyman Doğan, Emniyet Müdürü Bülent Gümüşay, Jandarma Komutanı Teğmen Mustafa Kızıl, Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör ve bölge çiftçisi katıldı.

Sarıkaya Kaymakamı Samet Serin, yaptığı konuşmada, tarımın ilçe ve bölge ekonomisi açısından önemine değindi.

pancar4.jpg

Kaymakam Serin, “Öncelikle bu güzel programı hazırlayan Oda Başkanımıza ve emeği geçen bütün arkadaşlarımıza saygılarımı sunuyor hepinize hoş geldiniz diyorum. Birbirinden fedakâr cefakâr ve çalışkan üreticilerimiz, bildiğiniz üzere ülkemiz bir tarım ülkesi çak farklı coğrafi şekillere ve iklim özelliklerine sahip olduğu için ürün skalamız çok geniş. Şeker pancarı sektörü de yaklaşık beş yüz bin çiftçinin faaliyet gösterdiği dolaylı olaraktan üç milyon insanın bu sektörden ekmek yediği bir üretim alanı Tabi ki bu üretime son derece profesyonellik ve uzmanlık alanı içerisinde yapmak için yeterli bilgi ve donamıma sahip olmak gerekiyor. Bulunduğumuz bölgemiz şeker üretimi ve ham medde konusunda son derece uzmanlaşmış ve ciddi paya sahip olan bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. Ürünün toprağa ekiminden toprağı hazırlamaktan sulama ekim hasat silolama gibi süreçlerde başta tarım müdürlüğümüz olmak üzere devletin bütün kamu kurumlarını emrinizde ve hizmetinizde olduğunu ifade etmek istiyorum. Bugün hasadını gerçekleştirmek üzere buraya toplandık hasadımızın bütün çiftçilerimize hayırlara vesile olmasını diliyor ve tekrardan bütün kamu kurum ve kuruluşlarım adına hepinize şükranlarımı sunuyorum.”diye konuştu.

Yozgat Şeker Fabrikası Müdürü Hasan Bedirhan Aka’da yaptığı kısa bir konuşmasında bütün çiftçilere bereketli bir sezon dileklerinde bulundu.

Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör ise beklentilerinin 160 bin ton ile 170 bin ton arasında olduğunu ifade ederek hasat sezonunun hayırlı ve bereketli olması temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından yapılan dua sonrası kampanya dönemi başlatıldı. 

Yeniufuk