Salih Çavuşoğlu: Esnafımız helal rızık peşinde

Salih Çavuşoğlu: Esnafımız helal rızık peşinde

Koronavirüs Tedbirleri kapsamında uygulan tam kapanma ile birlikte Pazar Yerleri de kapatılmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile birlikte Pazar Yerleri’nin Cumartesi günler 10.00-17.00 saatleri arasında açılmasına izin verildi.

A+A-

Yozgat’ta Salı ve Çarşamba günleri olmak üzere iki kez kurulan Pazar Yeri 8 ve 15 Mayıs günlerinde eski Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ön kısmında bulunan Salı Pazarı’nın kurulduğu yere haftada 1 kez kurulacak. Yozgatlı vatandaşların tamamının Pazar Yerine gidip gidemeyeceği merak konusu iken Yozgat Sebzeciler ve Pazarcılar Odası Başkanı Salih Çavuşoğlu yayınlanan genelge ve pazarcı esnafının durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.


PAZAR YERİ CUMARTESİ GÜNLERİ KURULACAK


Pandemi ile mücadele kapsamında ülke genelinde tam kapanma ilan edilirken ilimizde Salı ve Çarşamba günleri kurulan Pazar Yeri de yasaklara takılmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile birlikte Pazar Yerleri’nin her ilde Cumartesi günleri 10.00-17.00 arasında kurulması konusunda izin verilirken ilimizde kurulacak olan Pazar Yeri tam kapanma sürecinde sadece Cumartesi günleri Salı Pazarı kurulan bölgede kurulacak.

Yasak ile birlikte ülke genelinde birçok yerde Pazar Yeri kurulamazken üreticinin ürünleri elinde kalmış çürüyen ürünlerin çöpe atıldığı basına yansımıştı. Kısıtlama ile elinde bulunan ürünleri satamayan Yozgatlı Pazar esnafı da ürünlerinin çürüdüğünü dile getirerek pazarların kurulması gerektiğini dile getiriyordu.

Yozgat Sebzeciler ve Pazarcılar Odası Başkanı Salih Çavuşoğlu esnafın helal rızık için emek verdiğini ancak buna karşılık yasakla birlikte ürünlerin çürüdüğünü dile getirdi. Pazarcı esnafını kimseden bir beklentisi olmadığını sadece ürünlerini satıp evine rızık götürme peşinde olduğunu dile getiren Başkan Çavuşoğlu sadece Cumartesi kurulacak pazarın esnafı kurtarmayacağını ancak şimdilik birazda olsa dertlerine derman olacağını dile getirdi. 


ÜRÜNLER ÇÖP OLUYOR


Ülke genelinde Pazar kurulmamasından dolayı ürünlerin çöp olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, ”Verdiğimiz mücadeleler neticesinde pazarcı kardeşlerimizin ülke genelinde çabaları ile Cumartesi günleri pazarcı esnafına Pazar kurma şansı tanındı. Buda pazarcı esnafının mallarının çöpe gitmemesi için fayda sağladı. Bu şart ne yazık ki Yozgat’ımıza uymadı.

Yozgat’ın her mahallesinde bu işe müsamaha gösterecek bir ekip yok. Biz pazar yerimizi eski Toprak Mahsulleri Ofisi ön kısmında Cumartesi günler pazar kuracağız. Oraya vatandaşların gelme şansı yok. Sokağa çıkma yasağı var. Cumartesi gününe alınması büyükşehirlerde belki fayda sağlar ama nüfusu bizim gibi 100 Bin altında olan illerde fayda sağlamaz.

Birde bizim vatandaşımızın Salı ve Çarşamba günü pazar alışkanlığı var. İnşallah pazarlarımız yeniden açılır ve pazarcı arkadaşlarımız ellerinde ki mallarını çürütmeden ailesine rızık olarak götürebilir. Sözün bittiği yerdeyiz. Daha fazla konuşunca bizleri idare edenler rahatsızlı duyuyor. Hâlbuki bizler helal rızık peşinde koşan küçük esnaflarız. Biz Yozgat ve Türkiye’nin mihenk taşıyız.

 Biz yol olursak ekonomi biter. Pazarlar kapandı, üreticinin malları çöpe dökülmeye başladı. Bu 10 gün sonra binlerde ton ürünün çöpe atılması anlamına geliyor. Yaz geldi artık. Sıcaklıklar üretim bölgelerinde 30 derecenin üstüne çıktı. Yetişen ürünler çöplere dökülüyor. Pazarlar kurulmadığı için üretilen ürünler çöp oluyor. Bunu bizi idare edenlerin görüp ona göre bir çözüm bulmaları gerekiyor” dedi.


PAZAR HER YERDEN UCUZ


Pazarda ki fiyatların her yerden ucuz olduğunu dile getiren Çavuşoğlu,”Yozgat 100 Bin nüfusun altında kalan illerden. Her mahallesinde ulusal olarak tabir ettiğimiz marketler mevcut. Yozgat’la hiç alakası olmayan, Yozgat’a sadece ticari gözle bakan bir kitle. Bunlar haftanın her günü nerede ise çalışırken Yozgat’ın öz çocukları neden çalışamıyor.

Bunu milletvekillerimize de sordum, valimize de sordum, İçişleri Bakanlığı’na da yazı yazarak sordum ama bir cevap alamadım. Pazarda fiyat diye bir şey kalmadı. Marketlerde domates 7-8 TL pazarda 3 kilo 10 TL, marketlerde biber 18-20 TL pazarda 5 TL. Bütün ürünlerde durum aynı. Patates soğan halkımıza bedava dağılıyor. Buna söyleyecek sözümüz yok.

Bir tarafı kurtarırken diğer tarafı batırmanın anlamı yok. Milyonlarca pazarcı var ve bunların bakmakla yükümlü oldukları aileleri var. Bu esnaf iş istemiyor, devletten ekmek istemiyor, ihale istemiyor, haksız kazanç istemiyor. Sadece helal rızık kazanmak için pazarların açılmasını istiyor” ifadelerini kullandı.