Şaka değil gerçek! Yozgat'ta erkeğe yönelik şiddet artıyor

Şaka değil gerçek! Yozgat'ta erkeğe yönelik şiddet artıyor

Yozgat’ta 2021 yılına göre erkeğe yönelik şiddette artış meydana geldi. 2021 yılında şiddet mağduru erkek 51 iken, geçtiğimiz yıl içerisinde ise 126 erkeğe şiddet uygulandığı öğrenildi.

A+A-

Yozgat’ta 2021 yılına göre erkeğe yönelik şiddette artış meydana geldi. 2021 yılında şiddet mağduru erkek 51 iken, geçtiğimiz yıl içerisinde ise 126 erkeğe şiddet uygulandığı öğrenildi.

Yozgat’ta kadına yönelik şiddet olaylarında ciddi bir azalma gözlemlenirken, erkeğe yönelik şiddette aynı ölçüde arttığı gözlemlendi.

Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, gizlilik kararı aldırılan kadınların sayısının 2022 yılı içerisinde neredeyse yarı yarıya düştüğünü, ama erkeklerin sayılarının arttığını söyledi. 2021 yılında erkeğe yönelik şiddetin 51 olduğunu dile getiren Neşeli, geçtiğmiz yıl içerisinde ise bu rakamın 126’ya yükseldiğini ifade etti.

erkege-yonelik-siddet-artti-02.jpgerkege-yonelik-siddet-artti-02.jpg

KURUMU TANITTI

Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Neşeli, düzenlediği basın toplantısında, kurumunun iş ve işlemleri hakkında bilgi verirken, bu güne kadar sosyal hizmet açısından yaptıkları çalışmaları anlattı.

Sosyal hizmetin birey, aile, grup ve toplum için genel refah düzeyini ve sosyal işlevselliği artırma çabalarına verilen isim olduğunu dile getiren Neşeli, insanların sosyal ilişkilerini sürdürebilmesi için Sosyal hizmet; sosyoloji, psikoloji, kamu sağlığı, hukuk ve ekonomi gibi sosyal bilimler ile sıkı bir ilişki içerisinde oğlunu, kişisel sorunları çözmeye odaklandığını bildirdi. Neşeli, kurum olarak görevlerinin çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini temin etmek, öncelikle çocuğun aile içinde yetiştirilmesi ve desteklenmesini sağlamak, kadınlara karşı ayrımcılığı önlemek, kadının insan haklarını korumak ve geliştirmek, kadınların toplumsal hayatın tüm alanlarında hak, fırsat ve imkânlardan eşit biçimde yararlanmalarını sağlamak, Engellilerin ve yaşlıların her türlü engel, ihmal ve dışlanmaya karşı toplumsal hayatta ayrımcılığa uğramadan ve etkin biçimde katılmalarını sağlamak,
şehitlerimizin hatıralarının yaşatılması, şehit yakınları ile gazileri her türlü mağduriyet ve mahrumiyetten korumak, şehit yakınları ile gazilere yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek, toplumda korunmaya ihtiyaç duyan kesimlerine yönelik düzenli ve etkin biçimde sosyo-kültürel ve ekonomik yardım faaliyetlerini yürütmek olduğunu vurguladı. Kadına yönelik şiddet ile mücadele kapsamında bir çok bilgilendirme çalışması yaptıklarını ifade etti.

Neşeli, ‘’Kadına Yönelik Şiddet İle Mücadele kapsamında 4 bin 611 kişiye ulaştık. Ayrıca ŞÖNİM tanıtım ve bilgilendirme faaliyetimizde ise bin 638 kişiyi bilgilendirdik. Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında 5 milyon erkeğe farkındalık eğitimi kapsamında 108 bin 155 erkeğe eğitimler verirken 63 bin 236 tane de broşür dağıtımı yaptık. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun Koruyucu-Önleyici Boşanma Öncesi Danışmanlık işlemleri, çocuk ve yetişkinlere yönelik bireysel danışmanlık işlemleri, kadına yönelik yatılı kuruluşlara kabul işlemleri kapsamında ilgili personelimiz 69 kişiye boşanma süreci danışmanlığı yapmıştır. Ulusal ziyaret program kapsamında Eylül ayında başladığımız hane ziyaretleri Aralık ayı sonunda 9 bin 978 haneye ulaştı. 12 bin 329 kişi ile görüşen personellerimiz 2 bin 895 kişinin istek ve taleplerini alırken, 2 bin 482 kişinin taleplerini ilgili yerlere yönlendirdik. Aile bütünlüğünün korunması amacıyla yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında 6 bin 837 kişiye Aile Eğitim Programı, 3 bin 468 kişiye evlilik öncesi eğitim, 2 bin 845 kişiye bağımlılık ile mücadele, 2 bin 541 kişiye ise çocuk hakları eğitimi verdik. Alo 183 Sosyal Destek hattımızı 2021 yılı içerisinde 703 kişi ararken, geçtiğimiz yıl içerisinde ise 750 kişi aradı’’ dedi.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.