Engin Dinç

Engin Dinç

Sak Üstünde Damdağan, Kaz Beline Vurmayı

A+A-

Bir atasözü vardır, bilirsiniz; “dam üstünde saksağan, vur beline kazmayı” diye. Türk Dil Kurumu, gerçekleşen bir olayın sebebi ve sonucu arasında mantıksız bir ilişki olduğunda bu atasözünün kullanıldığını belirtiyor. Peki, hayatımızda mantıklı olmasına rağmen gerçekleşemeyen şeyleri nasıl ifade edeceğiz?

Önyargı, insanın başka bir insanın yüreğini görememe beceriksizliğinden gelir. Karakter, iki şekilde alınır. Birinci tip karakterini unvanından (işinden) alır. İkinci tip ise unvanını (işini) karakterinden alır. Olurda, birinci tip bir gün işini kaybederse karakterini de kaybeder ama ikinci tip işini kaybederse sadece işsiz kalmış olur, adamlığı hala yerli yerindedir.

Şöyle kafamı kaldırıp İstanbul’un denizinden şehrin pisliğine, beton yığınlarına, Ankara’nın bürokrasisine baktığımda gördüğüm maalesef bu… Kocaman dünyaların küçük insanları ile küçük dünyaların kocaman insanları birbirleriyle sebepsiz, gereksiz anlamsız bir yarış halinde…

Bazı unvanlar var bilirsiniz, daha ilkokul yıllarından beri çocuklara büyüyünce ne olacağı sorulduğunda cevap olarak söylenen unvanlar; hâkim, doktor, avukat vs. Kimse çocuğuna “karakterin olsun, unvanın nasıl olsa olur” demiyor. Herkes “unvanın olsun, herkes sana saygı duysun, çok para kazan…” diyor. Bu anlayışla büyümüş son 50 yılın çocuklarına baktığımızda karakterini işinden almış insanlar görüyoruz. Bu insanların işini kaybettiğinde; bir hiç olarak kalabalıklar arasında, sıradan bir insan olarak kaldığını görüyoruz.

Sorsak eski bakanları, milletvekillerini, hatta başbakanları çoğumuz bilemeyiz değil mi? Bunların çoğu koltuk işgal ederken memurlarına, çalışanlara kan kusturan, vatandaşa insan muamelesi bile yapmayan kişilerdi. Bu kişiler koltuktan kalktıktan sonra geriye hiçbir şeyi kalmadı. En önemli birikim olan insan kalmadı çevrelerinde…

Velhasıl kelam, işini karakterinden alan, birikimi insan olan, gönül olan bir kul olalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar