Sağlıkta sınır ötesi hizmet! Yunanistan'dan Yozgat'a gelmiş

Sağlıkta sınır ötesi hizmet! Yunanistan'dan Yozgat'a gelmiş

Türkiye'nin İlk Şehir Hastanesi olan Yozgat Şehir Hastanesi’nde sağlık hizmetlerini sınır ötesine taşımayı başardı.

A+A-

Türkiye 'nin İlk Şehir Hastanesi olan Yozgat Şehir Hastanesi’nde sağlık hizmetlerini sınır ötesine taşımayı başardı. Yaptığı başarılı ameliyatlarla dikkat çeken Yozgat Şehir Hastanesi’nde Yunanistan’dan gelen hasta sağlığına kavuştu.

Yozgat Şehir Hastanesi’ne, Yunanistan'ın başkenti Atina’dan gelen hasta Op. Dr. İsmail Kamacı tarafından Laparoskopik yöntemle başarılı bir şekilde ameliyat edildi.

Operasyon sonrası bilgilendirmelerde bulunan Op. Dr. İsmail Kamacı, İnguinal herni (kasık fıtığı), kasık bölgesinde karın duvarını örten kaslarda yırtılma ve/veya zayıflama sonucu meydana gelen karın içindeki organların karın dışına çıkması durumu olduğunu söyledi.

Dr. Kamacı, kasık fıtığının erkeklerde kadınlara göre 25 kat daha fazla görüldüğüne dikkat çekti.
Dr. Kamacı, “Kasık fıtıklarının nedenleri; ailede fıtık öyküsü, düşük doğum ağırlığı (≤ 1500 gr), kronik öksürük, obezite, gerilme (kabızlık, prostat), gebelik, ağır kaldırma, fiziksel zorlanma vb. durumlardır. Kasık fıtığının en sık semptomu kasık bölgesinde şişlik ve ağrıdır. Tek tedavisi ameliyattır. Kasık fıtıklarının cerrahi tedavisi 3 şekilde olmaktadır. Klasik yöntem(açık), laparoskopik (kapalı) ve robotik yöntem kasık fıtıklarının cerrahi tedavi yöntemleridir. Kapalı teknikte, 3 adet yaklaşık 1 cm lik kesiler yapılarak port yardımıyla ameliyat yapılmaktadır. Kapalı yöntem tekrarlamış kasık fıtıklarında ve skrotuma inmemiş kasık fıtıklarında ilk tercih edilen ameliyat tekniğidir. Açık ameliyata göre daha az ağrı olması, erken mobilizasyon sağlanması ve daha az yara problemleri olması kapalı tekniğin önemli avantajlarıdır.
Bizde hastamızda bu tekniği kullanarak daha konforlu bir operasyonunu sağladık ve servisimizde takibe aldık” dedi.

Öte yandan Yozgat’ta geçirdiği ameliyat sonrası sağlığına kavuşan hasta ise Ağrılarının artık dayanılmaz bir hal aldığını ifade ederek, ameliyat sonrası sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Yurt dışında böyle hastaneleri görmek ve müracaat etmenin zor olduğunu dile getiren hasta, “Buraya arkadaşım Op. Dr. Ökkeş Celil Gökçek’in in tavsiyesi üzerine geldim. Ameliyat olduğuma çok memnunum hastanenin fiziksel şartları, kullanmış olduğu teknoloji dünya standartlarının çok üzerinde. Hekimler, hemşireler burada çalışan herkes işini severek ve profesyonelce yapıyor. Kendimi özel hastanede ameliyat olmuş gibi hissediyorum. Yurt dışında böyle hastaneleri görmek ve müracaat etmek çok zor. Bu şartları ve hizmeti sunan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.