Soner Tumgan

Soner Tumgan

Sağlık Sen Seçimleri ve Sonrası

A+A-

Geçtiğimiz haftalarda Yozgat Sağlık Sen Şubesi 6. Olağan kongresini yaparak başkanını seçti.

Bir önceki dönem Mevcut Başkan Faik Eroğlu’nun aday olmadığı seçimlerde, iki adaylı yarışı kazanan Atakan Erciyes olmuştu. Benzer bir senaryoda bu seçimlerde oldu.

İki adaylı yarışı kazanan Gökhan Eroğlu oldu.

 161 delegenin olduğu seçimlerde 84 oy alarak seçimden zaferle çıktı. Adaylı yarışlar demokrasi kültürümüzü her zaman geliştirir.

Aradaki farka baktığımızda oldukça çetin bir seçim geçtiği gözüyor.

Bildiğiniz üzere Sağlık Sen de önce delege seçimleri yapıyor. Sonra o delegeler başkan ve yönetim kurullarını belirliyor.

Bu açıdan bakıldığında delege seçimleri kazanan seçim de sonuca çok yaklaşmış oluyor.

Yani bir bakımı delege seçimleri kazanan seçimi kazanmış sayıyor.

Elbette bu kesinlik arz etmiyor.

Eğilimler ya da seçim güne kadar yaşanan kulisler ya da olumsuzluklar delegele belli olması rağmen sonuçlarda farklılık ortaya çıkıyor. Bu seçimde delege kazanımları ile oy sayısı arasından ki farklıklar oluşmuş. Ayrıntıya girmeye gerek yok. Sadece seçimin ne denli çekişmeli geçtiğini adayların ve ekiplerin ne denli titiz çalışıp zor bir seçimin üstesinden geldiklerini gösteriyor.

Öncelikle Gökhan Eroğlu’nu tebrik ederim. Bir süredir zaten şube başkanlığını yürütüyordu. Öncesinde yönetim içerisinde hep gördüğümüz çalışkan ve temsil kabiliyeti yüksek bir arkadaşımız. Yıllarca yönetim kademelerinden hizmet edip sonra başkanlık koltuğuna oturmak bence en güzeli ve en değerlisi. Tecrübe ve sendikanın hafızanı sahip olmak gelecek günler için avantaj olarak görüyorum. Daha hızlı kararlar daha hızlı çözümler. Kısacası konusuna hâkim bir başkan seçti delegasyon…

Dışardan biriside olsa olmaz mı? elbette  o da olur.

Sağlık sen seçim sürecini normal seçimlerden biraz daha sert geçirdi. Zaten adaylı yarışlar her zaman zordur. Kendi içlerinde biraz bölünmüş olarak gördük. Bir önceki dönem de birlikte hareket edenler farklı gurupları tercih etmeleri fikir ayrılıkları yaşandığını gösteriyor. Buna rağmen bu sıkıntı süreci  sendika  kamuoyuna yansıtmayarak yara almadan üstesinden gelmiş gözüküyor. Her seçim sonrası küskünler olacaktır. Bu seçimin  doğasında vardır. Lakin bu küskünleri  barıştıracak ve tekrar kazanacak olan da Gökhan Eroğlu olacaktır. Sosyal medya da hesabından yaptığı yayından “kimseyle görülecek hesabımız yoktur” diyerek esasında birleştirici olacağını ilk heyecanıyla deklare etmiş.

Başkan doğrusunu söylemiş.

Sağlık çalışanlarının sorunlarına zaten hakim olan Gökhan Başkan yetki meselesinde bir sıkıntı yaşamak istemiyorsa bu konuya da aynı özen ve ivedilikle el atmalı.

Zira seçim günü yaşananlar seçimden sonra unutulmuyor.

Ne kadar açık ve şeffaf olacağım derseniz deyin gizli bir ajandanız oluyor. İnsanoğluyuz.

Etten kemikten. Nasıl olmasın. Yaşananlar nasıl birden unutulsun. Lakin başkanlık böyle bir şey unutmak ve sineye çekmek zorundasınız.

Yol arkadaşlarınızda vefasızlık gördüğünüzü düşünseniz de, haksızlığa uğradığınızı düşünseniz de bu süreç içeresinde etrafınızdaki yanlış yönlendirmeleri de hesaba katarak  olaylara sadece kendi açınızdan değil karşı taraftan da bakmak zorundanız. Laf olsun diye demiyorum ısrarla tekrar ediyorum çok ama çok zor bir seçimdi…

Son dakika yer değiştirenler, yola çıkıp yolda bıraktıklarınız, birlikte yola çıkıp sizi bırakanlar, aynı zümre mensubu olmalarına rağmen farklı adaylara destek verenler, seçim anı oy pusulası görmek isteyenler, siyasi manevralar, daha neler neler…

Fazlaca ayrıntı var ama bu tür konuları artık kapatmak gerek. Geriye değil ileriye bakmak gerek.

Aslolan bundan sonraki toparlayıcılık, küskünlerini kazanmak.

Gökhan Başkan ve ekibini bunu yapabilecek tecrübeye ve kabiliyete sahip.

Bu seçim sürecinde tercihlerden dolayı mutsuz olanlarda “olanda hayır vardır” deyip yoluna devam etmeleri gerek.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar