RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: Yalan haberle mücadelemizi sürdüreceğiz

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: Yalan haberle mücadelemizi sürdüreceğiz

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) toplantısına katılan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Gerçekliğin zeminini yok eden yalan haberle mücadelenin tüm sorumluluk sahibi kurum ve kişilerin üzerinde önemle durması gereken bir husus olduğunu söyledi.

A+A-

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) toplantısına katılan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Gerçekliğin zeminini yok eden yalan haberle mücadelenin tüm sorumluluk sahibi kurum ve kişilerin üzerinde önemle durması gereken bir husus olduğunu söyledi.

2-006.jpeg

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği üyeleri Ankara’da buluştu. Toplantıda UMED Başkanı Aslan Değirmenci, UMED Başkan Yardımcıları Kemal Gümüş, Gülabi Eryaman, Sabah Gazetesi Haber Koordinatörü Kenan Kıran, Memurlar.net Genel Yayın Yönetmeni Edip Üzen, Mehmet Ardıç ile Dijital İletişim Uzmanı Engin Dinç ve Zihni Çakır gibi medya mensubu önemli isimler yer aldı.

3-004.jpeg

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, RTÜK Başkan Yardımcıları İbrahim Uslu ile Orhan Özdemir’in katılıyla gerçekleyen UMED üyeleri toplantısında konuşan RTÜK Başkanı Şahin "Günümüz yeni medya düzeni bireyi bilgi bombardımanı karşısında savunmasız bırakmaktadır. RTÜK olarak öncelik verdiğimiz konuların başında dezenformasyonlardan insanımızı bu durumdan korumak gelmektedir. Yalan haber ve dezenformasyonla mücadelecimiz sürecektir. Gerçekliğin zeminini yok eden yalan haberle mücadele, tüm sorumluluk sahibi kurum ve kişilerin üzerinde önemle durması gereken bir husustur. Ülkemizde de sosyal medya düzenlemesi gündemde. Sayın Cumhurbaşkanımızın da yalan haber ve dezenformasyonla ilgili açıklamaları var. Ayrıca dünya genelinde de tartışılan bir konu. Küresel bir sorun haline gelen yalan haberle mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu doğrultuda UMED'e katkıları dolayısıyla şükranlarımı sunuyorum." dedi.

4-004.jpeg