Resmi Gazete'de yayınlandı! ÖTV matrahı değişikliği!  milyon 450 bin liraya yükseltildi

Resmi Gazete'de yayınlandı! ÖTV matrahı değişikliği! milyon 450 bin liraya yükseltildi

Türkiye'de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahında önemli bir düzenleme yapıldı. Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

A+A-

Türkiye'de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahında önemli bir düzenleme yapıldı. Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kararla, motor gücü 160 kilovatın altındaki ve yüzde 10 ÖTV'ye tabi olan elektrikli otomobiller için esas alınan matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya yükseltildi.

Yozgatlıları da yakından ilgilendiren bu karar, motor gücü 160 kW'ın altındaki sadece elektrik motorlu binek otomobilleri kapsıyor. ÖTV oranına esas matrahta yapılan bu değişiklikle, söz konusu otomobiller için esas alınan matrah eşiği artırılarak 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı.

Bu düzenleme ile amaçlanan, sadece elektrik motoruna sahip olan ve belirlenen matrah sınırlarına giren otomobillere daha düşük maliyetle ulaşılabilmesini sağlamak. Bu sayede, elektrikli otomobillere olan talebin artması hedeflenirken, çevre dostu araçlara olan geçişin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Düzenleme, aynı zamanda konvansiyonel yakıtlı otomobillere olan talebin azalmasını hedefliyor. Egzoz gazı salımı olmayan elektrikli otomobillerin tercih edilmesiyle birlikte çevre kirliliğinin azaltılması ve daha sürdürülebilir bir ulaşım sistemi oluşturulması hedefleniyor.

Bu önemli adım, sadece bireysel kullanıcıları değil, aynı zamanda işletmeleri ve kurumları da çevre dostu araçlara yönlendirerek ülke genelinde daha temiz bir hava kalitesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Elektrikli otomobillerin daha erişilebilir hale gelmesiyle birlikte, Türkiye'nin yeşil ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru adım atması bekleniyor.

Etiketler :
İlgili Haberler