Regaib kandilinde hangi dualar okunmalı, Peygamber Efendimiz Regaib gecesi nasıl ibadet ederdi?

Regaib kandilinde hangi dualar okunmalı, Peygamber Efendimiz Regaib gecesi nasıl ibadet ederdi?

Üç ayların başlangıcı olan Regaib kandili bu gece tüm Müslüman aleminde idrak edilecek. Regaib kandilinde nasıl ibadet edilmeli, Peygamber Efendimiz nasıl ibadet ediyordu? İş detaylar..

A+A-

Regaib gecesinde Müslümanlar bol bol dualar okur, namazlarını kılar ve ibadet ederler. Üç ayların başlangıcı olan Regaib kandili bu gece tüm Müslüman aleminde idrak edilecek. Regaib kandilinde nasıl ibadet edilmeli, Peygamber Efendimiz nasıl ibadet ediyordu? İşte detaylar..

Üç ayların başlangıcı olan Regaib Kandili bu gece idrak edilecek. Müslümanlar kandil gecelerinde bol bol dualar okur, namaz kılar ve ibadet ederler. Bu hayırlı günde de üç ayların bereketini yakalamak isteyenler Regaib Kandili gecesi Peygamber Efendimizin okuduğu dua nedir, Regaib Kandili duası ne gibi sorulara yanıt arıyor.

Müminler kandil gecelerinde, hata ve günahları için tövbe etmeli, Kur’an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN OKUDUĞU DUA! REGAİP KANDİLİ DUASI NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı 2021 dini günler takvimine göre, Regaib Kandili 18 Şubat 2021 tarihine denk geliyor. İslam alemi regaib kandili gecesinde dualar okuyarak, namazlar kılarak geçirmek istiyor. Bir yandan da Regaib Kandili gecesi Peygamber Efendimizin okuduğu dua nedir, Regaib Kandili duası ne gibi sorulara yanıt arıyor. İşte kandil gecesi ibadetleri…

REGAİP KANDİLİ DUASI NEDİR?

Müslüman aleminin merakla beklediği Regaib Kandili gelirken okunacak dualar öne çıkıyor. Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir.

Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur'an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN OKUDUĞU DUA

Peygamberimizin (S.A.V) Regaib kandili duası şöyle;

"Allah'ım, recep ve şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi ramazan ayına kavuştur"

"Regaip" kelimesinin, "arzu, istek, emel, tutku" anlamlarına geldiğini hatırlatan Görmez, Peygamberimizin ettiği bu duayı İslam alemi için şu şekilde yapmayı tavsiye etti;

-"Allah'ım, aziz milletimiz ve bütün Müslüman kardeşlerimiz için recep ve şaban ayını mübarek kıl ve ramazan ayına hayırla kavuşmayı bizlere nasip eyle."

REGAİB KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

Regaip Kandili, ihsanlar ile ilahi tecellilere sahne olacağının bildirildiği gecedir. Bu yüzden bu gecede yapılacak dua, istiğfar ve ibadetler, günahların affedilmesi için vesile olacaklardır. Peygamberimiz (sav) Regaip Gecesinde edilen duaların kabulünü şu hadis-i şerif ile bildirmiştir: "5 gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri dönmez, kabul olunur. Bu geceler, Recep'in ilk Cuma gecesi, Şaban'ın yarısında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan ile Kurban Bayramı geceleridir."