Prof. Dr. Mustafa Böyükata yine Yozgat'ın çocukları için yine yollarda

Prof. Dr. Mustafa Böyükata yine Yozgat'ın çocukları için yine yollarda

Yozgat’ta, köy ve kasaba okullarında eğitim gören çocuklara yönelik çalışmalarıyla da tanınan Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, 20’inci “Köyde Okuma Etkinlikleri” için yine yollardaydı.

A+A-

Yozgat’ta, köy ve kasaba okullarında eğitim gören çocuklara yönelik çalışmalarıyla da tanınan Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, 20’inci “Köyde Okuma Etkinlikleri” için yine yollardaydı.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Sorgun’un Faraşlı İlkokulu ve Ortaokulu öğrenci ve öğretmenleri ile buluştu. Bir araya gelinen öğrenci ve öğretmenlerde motivasyona sebep olduğu ve okulda sinerji oluştuğu gözlenen faaliyetler, kırsal bölgeler başta olmak üzere Yozgat il ve ilçelerinde benimsendi.

koyde-okuma-4.jpeg

FARAŞLI’DAN İBN-İ SİNA ÇIKAR

Program kapsamında Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Faraşlı’dan da İbn-i Sina çıkabilir” başlığı etrafında bilim insanlarının isimleri üzerinden erken yaşlarda bilime ilgiyi artırıcı yönde sohbet gerçekleştirdi. Öğrencilerin sorularını da cevaplayan Böyükata, bilim insanlarının da sorularla ve merakla yola koyulduklarını ve bilim insanı olmak için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Ben de yaparım” başlığı altında öğrencilerin hayallerini açığa çıkartacak yönde diyaloglar geliştirdi. Yenilikçi işler yapmanın güçlü hayallere bağlılığına değinen Böyükata, güçlü ve özgün hayallerin insanın zihninde var olan bilgilerin niteliğine, yeniliğine ve orijinalliğine bağlı oluşundan söz etti. Bunun için de entelektüel ve yeni bilgilerin olduğu kitaplarla, bilim ve teknolojiyle ilgili kitaplarla haşir neşir olmanın önemini izah etti. Böyükata öğrencilerden gelen sorulara da cevap verdi.

KÖYLER FIRSATLARLA DOLU

Daha öncede Faraşlı’ya geldiğini, ilk etkinlikte öretmenler ile bir araya gelerek, “Proje Fikri Geliştirme ve Yazma Teknikleri” konusunda bir günlük bir eğitim verdiğini, daha sonra burada “Faraşlı’dan ODTÜ’ye nasıl gidilir?” metaforik başlık etrafında öğrenci ve velilere yönelik söyleşiler gerçekleştirdiğini ve “Köy Koleji” iddiasını ilk kez burada zikretmeye başladığını ifade eden Prof. Dr. Mustafa Böyükata, eğitim açısından köylerin fırsatlarla dolu olduğunun altını çizdi. Böyükata, “Öğrenciler sürekli aktif tutulmalı, bire bir ilgilenilmeli, her b,r öğrenci takip edilmeli, özenle çalışılmalı, öğretmenler hem rehber hem de koçluk rollerini en iyi şekilde üstlenmelidir. Bilimin işleyişini, eleştirel düşünme becerisini ve bilgi üretme yöntemlerini erken yaşlarda uygun biçimde kazandırmak gerekir. Bunun için uygulama alanları köylerde hem çok daha geniş ve bu bağlamda öğrenci azlığı önemli bir avantajdır” dedi.

Gittiği okullara boş gitmemeye çalışan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, öğrenciler için eğitim öğretim faaliyetlerini destekleyici yönde; TÜBİTAK yayınlarından Meraklı Minik, Bilim Çocuk ve Bilim Teknik Dergileri, TRT Genel Müdürlüğü yayınlarından TRT Çocuk Dergisi, Türk Eczacıları Birliği’nin Gürbüz Eczanede yayını, Kayseri Bilim Merkezi’nin Günlük Hayatımızda Bilim yayını, Ulusal Ajans’ın tanıtım materyalleri, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin yayınları, eğitim materyalleri ve kitaplardan oluşan hediyeleri de teslim etti. 

Etiketler :