Pandemi sonrası Yozgat esnafı toparlanıyor

Pandemi sonrası Yozgat esnafı toparlanıyor

Koronavirüs ile mücadelede 1 Temmuz'dan itibaren yeni bir döneme adım atıldı. 1 Temmuz'dan bu yana yaralarını sarmaya çalışan Yozgat esnafı ise yeni bir kapanmayı kaldıramayacağını söyleyerek yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

A+A-

Koronavirüs ile mücadelede 1 Temmuz'dan itibaren yeni bir döneme adım atıldı. 1 Temmuz'dan bu yana yaralarını sarmaya çalışan Yozgat esnafı ise yeni bir kapanmayı kaldıramayacağını söyleyerek yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

Salgın sebebiyle alınan kapanma tedbirlerinin oluşturduğu ekonomik kaybı düzeltmek için yeni bir kapanma sürecine girilmemesi gerektiğine dikkat çeken Yozgat esnafı, açılma döneminde yurt dışından gelen gurbetçilerin toparlanmada büyük etki yarattığını kaydetti.

"GURBETÇİLER OLMASAYDI HALİMİZ HARAPTI"

Esnafların bir toparlanma sürecine girdiğini ve bu sürecin devam edebilmesi için vatandaşın aşı olması gerektiğini söyleyen Mert Gümüşçülük Sahibi Naim Fidan, "Devlet desteklerinden biz pek faydalanamadık. Allah'a şükürler olsun gurbetçiler geldiği için işlerimiz biraz daha iyiye gitti. Desteğe de ihtiyacımız kalmadı. Koronavirüs sebebiyle yaşadığımız kapanma süreçlerinde büyük yaralar aldık. Açılma döneminden bu yana bu yaraları sarmaya çalışıyoruz. Dediğim gibi gurbetçilerin hem paraları değerli hem de alışveriş yaptıkları için bizi biraz daha toparladı. O yönden şimdilik işlerimiz iyi gidiyor. Bir sıkıntımız yok. Ama gurbetçiler olmasaydı halimiz haraptı. Koronavirüs ile mücadelede yeniden kapanmaya gidilmeyeceği söylendi. Bu sevindirici bir durum. Ama vatandaşlarımızın da maskelerini takmaları ve mesafelerini korumaları gerekiyor. Çünkü yeniden bir kapanma hem bizim için hem de tüm Türkiye için iyi bir şey olmaz. Vatandaşlara buradan seslenmek istiyorum. Koronavirüs bitmiş değil. Bunun için maske, mesafe ve hijyenlerine dikkat etsinler. Ben de vatandaşlık görevimi yerine getirerek aşımı oldum. Bir toparlanma süreci geçiriyoruz. Bunun devam edebilmesi için aşılarını olsunlar" dedi.

"VAKA SAYILARI ARTIYOR AMA GEREKLİ BİLİNÇ ELİMİZDE"

Gurbetçilerin yüzde 75 oranında toparlanmaya katkı sağladığını vurgulayan Güven Gümüş İş Yeri Sahibi Muhsin Yıldırım, üniversite öğrencilerinin gelmesinin de durumlarına büyük etki sağlayacağını söyledi. Vaka sayılarının arttığını ve yeniden kapanma olacak mı diye korkarak beklediklerini belirten Yıldırım, "Pandemi sürecinde birçok kez kapandık ve zor dönemlerden geçtik. Devletin destekleri oldu. Bu desteklerden faydalandık. Faydalanmadık desek yalan olur. Ama tatmin edici değil, yetersiz bulduk. Kapanmada da zaten online satışa geçtik. Bu da bizim en azından masrafımızı kurtardı. Fakat ödemelerimizde, çeklerimizde büyük bir sıkıntı çektik. Sonra aşının da etkisiyle bir açılma dönemine girdik ve durumumuzu toparladık. Bu toparlamada özellikle gurbetçilerin çok etkisi oldu. Oran olarak söylersem yüzde 75 etkisini gördük. Bundan sonra ise öğrenciler gelecek inşallah. Onların da muhakkak bir etkisi olacaktır. Gelmezlerse zaten çok büyük sıkıntı yaşarız. Vaka sayıları artıyor ama gerekli bilinç elimizde. Aşımızı olur ve gerekli kurallara uyarsak bir sıkıntı olmaz. Bizlerde korkuyoruz, kapanma olur mu olmaz mı diye. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bir açıklaması mevcut, 'Yeni dönemde kapanmayı düşünmüyoruz' şeklinde. Bakan Bey'in açıklaması bizleri mutlu etti. Umudumuz inşallah bu yönde" şeklinde konuştu.

"YENİ DÖNEM GAYET GÜZEL İLERLİYOR"

Yeniden kapanma olmaz ise durumlarının iyiye gittiğini söyleyen Şevval Çiçekçilik Sahibi Ömer Yalçınsoy, kapanma döneminde çektikleri çileyi aşmak üzere olduklarını kaydetti. Vatandaşın kurallara uymasıyla daha da iyiye gidebileceklerini vurgulayan Yalçınsoy, "Pandemi esnafta büyük yaralar açtı. Kapanma dönemlerinde yaşadığımız sorunları hala aşmaya çalışıyoruz. Yeni dönem gayet güzel ilerliyor. İşletmeler kapalı olduğu için hem esnaflar hem de vatandaşlar ‘açılsın da nasıl açılırsa açılsın’ noktasındaydı. İşlerimiz çok şükür hayal ettiğimizden çok daha iyi, neredeyse kapanmada çektiğimiz çileyi kapatmak üzeriyiz. Yeni bir kapanma söz konusu olmaz ise durumumuz iyiye gider. Bunun için vatandaşların kurallara uyması çok önem arz ediyor. Hala aşı olmamakta ısrar edenler var. Bu konuyu da aşarsak bizim toparlanmamız daha kısa sürer" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.