Özkan Bayram'dan çağrı: Okulların personel ihtiyacı karşılanmalı

Özkan Bayram'dan çağrı: Okulların personel ihtiyacı karşılanmalı

Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkan Yardımcısı Özkan Bayram, okullardaki temizlik, güvenlik gibi personel yetersizliğine dikkat çekerek okulların personel açığının karşılanması gerektiğini söyledi.

A+A-

Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkan Yardımcısı Özkan Bayram, salgın sürecinde okulları açık tutmak ve sağlıklı bir ortamda eğitimin devam ettirilebilmesi için temizlik, güvenlik bakım onarım gibi hizmetleri yürütecek personel açığının karşılanması gerektiğini söyledi.

Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkan Yardımcısı Özkan Bayram, yaptığı açıklamada; okullardaki temizlik, güvenlik gibi personel yetersizliğine dikkat çekti.

Bayram, “Okulların personel ihtiyacı karşılanmalı, okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir. Eğitim-öğretimin nitelikli ve verimli bir şekilde, sağlıklı bir ortamda devam ettirilebilmesi, okulların açık tutulma hedefinin gerçekleşmesi için temizlik, güvenlik, bakım ve onarım gibi hizmetleri yürütecek personel ihtiyacının karşılanması kaçınılmazdır. Eğitim-öğretimin uygun şartlarda, hijyen tedbirlerinin tam alındığı, salgının yaygınlaşma riskinin bertaraf edildiği, eğitim çalışanlarının ve yöneticilerinin asli işlerini dışında başka işleri de yapmak zorunda kalmadığı bir eğitim ortamı için personel ihtiyacı her zamankinden daha fazladır.”dedi.

OKULLARIN AÇIK TUTULMASI KARARLILIĞI PERSONEL İHTİYACI KARŞILANARAK GÜÇELNEDİRİLMELİDİR

“Eğitimcilerin aşı ve PCR testi yaptırmaları konusundaki hassasiyet, temizlik başta olmak üzere yardımcı hizmetleri yürüten personelin istihdam edilmesinde de gösterilmelidir.”diyen Bayram, okulların salgın şartlarında açık tutulması kararlılığının, personel ihtiyacının karşılanarak güçlendirilmesi, temizlik, güvenlik ve hijyen konusunda taviz verilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Bayram, “Okullarımızın yardımcı personel ihtiyacı kadrolu memur statüsünde personelle karşılanmadığından, vazgeçilemez nitelikteki hizmetler, okul-aile birlikleri tarafından veya Toplum Yararına Program (TYP) kapsamındaki geçici istihdamla yürütülmeye çalışılmaktadır. Ancak okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen halen çok sayıdaki okulun yardımcı personel açığı giderilememiş, TYP kapsamında alınan personel de ihtiyacı karşılayamamıştır. Hatta TYP kapsamında alınan personelin geçmiş yıllarda alınan personelden daha az olması, ihtiyacın daha fazla olduğu bu salgın döneminde alınan tedbirleri boşa çıkaracak bir karara dönüşmüştür. Salgın sürecinde okulları açık tutmak, öğrenme kayıplarını tespit etmek, telafi eğitimleri düzenlemek gibi zor ve ağır birçok yükü omuzlamak durumunda kalan okul yönetimleri ve eğitimciler, destek hizmetleri personeli ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle okulları eğitime hazır tutmak için büyük gayret göstermekte, sorunları çözmekte zorlanmaktadır. Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş herhangi bir ödenekleri olmadığından personel açığı sorunu kalıcı olarak çözülememekte, her eğitim-öğretim yılının başında sorun kendini tekrar etmektedir. Bu sorunun kökten çözümü için okul bazlı ödenek tahsis edilmeli, personel dışı cari harcamaların yönetilmesi için ödeneklerin doğrudan okul yönetimleri tarafından kullanılması sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, yetersiz ve eksik personel, yetersiz ve eksik kamu hizmetine; yetersiz ve eksik kamu hizmeti ise olumsuz ve istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. Okul yöneticilerinin, eğitim çalışanlarının okulları açık tutmak için verdiği mücadele, bürokratik engellere, kırtasiyeciliğe, idareimaslahata ve ödenek yoksunluklarına kurban edilmemelidir.Okulların yardımcı personel ihtiyacı bir an önce karşılanmalı; okul bazlı ödenek tahsisi bir an önce hayata geçirilmelidir.”ifadelerini kullandı.

Yeniufuk