Ozan Yusuf Polatoğlu kimdir?

Ozan Yusuf Polatoğlu kimdir?

Ozan Yusuf Polatoğlu kimdir, kaç yaşındaydı, memleketi neresi,ne iş yapıyordu, kaç kitabı ve kaç müzik kaseti vardı? İşte Ozan Yusuf Polatoğlu ile ilgili merak edilenler..

A+A-

Ozan Yusuf Polatoğlu kimdir, kaç yaşındaydı, memleketi neresi,ne iş yapıyordu, kaç kitabı ve kaç müzik kaseti vardı? İşte Ozan Yusuf Polatoğlu ile ilgili merak edilenler..

Ozan Yusuf Polatoğlu 1956 senesinde ErzurumOltu’da dünyaya geldi. Ortaokul ve liseyi Oltu’da okudu. 1972’de Almanya’ya gitti. Maden Meslek Okulunda madencilik eğitimi gördü. Halen Almanya’da çalışmaktadır.

Polatoğlu, ayrıca edebiyat ve müzik çalışmalarıyla iştigal etmektedir. Türkiye genelinde çok sayıda şairin katıldığı; Eskişehir İl Kültür Müdürlüğünün açtığı Yunus Emre Şiir yarışmasında "Jüri özel Ödülü" (1990),Konya İl Kültür Müdürlüğünün, “Halk Şairlerinin Dilinde Nasreddin Hoca” şiir yarışmasında "Birincilik" ödülü (1990),Kültür bakanlığının ”Tasarrufa Çağrı" konulu şiir yarışmasında "ikincilik" ödülü (1990) Türk Folklor Kurumu ve Anadolu Folklor Vakfının düzenlediği Yunus Emre Yılı Şiir Yarışmasında "Birincilik" ödülü (1991) Kombassan’ın düzenlediği “Evrensel Anlayış ve Hoşgörü” konulu makale yarışmasında "mansiyon" ödülü (2000) kazanmıştır.

Ozan Polatoğlu'nun Şiir, makale ve inceleme yazıları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmaktadır. Yine, halk konserleri ve edebiyat sohbetleri de devam etmektedir.

Şimdiye kadar 11 müzik kaseti ve 5 şiir kitabı yayınlanmıştır. Yayına hazır kitap çalışmaları bulunmaktadır.

Yayınlanmış Kitapları

:-Düşmeyen Bayrak (1978)-Gönlümü Dinlerken (1988)- Göç Göç Oldu 1996 (Batı Avrupa'ya Göçün Şiir Yorumları)-  Söz İkliminde (Şiirler -2000-)- Burası Feşmekistan (Siyasi Tenkit -2000)- Mızrabın Izdırabı (Aşık Reyhani'nin Hayatı Ve Şiirleri -2003-)Yayına Hazır Kitap Çalışmaları:- Derinlikten Yüceliğe (Manzum-Nesir Karışımı Sohbet Yazıları)- Bir Söz- Pir Söz (Beyit Çalışmaları)- 7 Dilden 7 Telden (Halk Edebiyatı)- Hikmet Deryâları (Tekke Edebiyatı)- Memleket Kalem Kalem (Anadolu Üzerine)

İlgili Haberler