Otomobil sahiplerini sevindirecek gelişme! Fiyatlar düşmeye başladı

Otomobil sahiplerini sevindirecek gelişme! Fiyatlar düşmeye başladı

Son dönemde yaşanan pandemi etkisi ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar, sıfır otomobil fiyatlarında ciddi bir artışa neden oldu.

A+A-

Son dönemde yaşanan pandemi etkisi ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar, sıfır otomobil fiyatlarında ciddi bir artışa neden oldu. Ancak, Ticaret Bakanlığı'nın aldığı önlemler ve araç bulunabilirliğindeki artış, otomobil fiyatlarını dengelemeye başladı. TV100'de yer alan habere göre, otomobil fiyatlarında ortalama yüzde 20'lik bir düşüş gözlemlenirken, bu durum kasko fiyatlarını da olumlu yönde etkiledi.

Yıl başından bu yana devam eden yüksek fiyatlar sebebiyle kasko yaptırmayanlar, fiyat düşüşüyle birlikte tekrar değerlendirme yapmaya başladı. Kasko poliçe fiyatları neredeyse yarı yarıya düşerken, Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu (TÜKONFED) Başkanı Turusan Bağcı konuyla ilgili olarak, "Araç ve yedek parça fiyatları oturdu, düşüş başladı. Piyasadan çıkan sigorta şirketleri geri döndü ve rekabet arttı. Aralık sonuna kadar indirimlerin devam etmesi bekleniyor. Ocak ayından sonra yeni yıl zamları kapıda. Şu anda kasko yaptırmanın en uygun zamanı" ifadelerini kullandı.

Bağcı, bir örnek vererek durumu şöyle açıkladı: "Arabanın değeri 1 milyondu. Sigorta şirketi kasko primini yüzde 2 ile çarpıyordu ve 20 bin lira gibi bir prim alıyordu. Şimdi arabanın değeri 800 bin TL'ye düştüyse, yine yüzde 2 ile çarpsa kasko fiyatı zaten 16 bin liraya düşmüş oluyor."

Piyasanın oturmasıyla birlikte, şirketler arasındaki rekabetin artmasıyla birlikte kasko yaptırmak şimdi daha karlı hale geldi. Otomobil severler için bu dönem, uygun fiyatlarla güvence altına alınan kasko poliçeleriyle finansal rahatlamanın müjdesi olarak değerlendiriliyor.

İlgili Haberler