Milli Şair Mehmet Akif Ersoy Yozgat'ta unutulmadı

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy Yozgat'ta unutulmadı

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy vefatının 85’inci yıl dönümünde, Yozgat Şehitler Fen Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan programla anıldı.

A+A-

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy vefatının 85’inci yıl dönümünde, Yozgat Şehitler Fen Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan programla anıldı.

İl Kültür Müdürlüğü Konferans salonunda düzenlenen anma programına Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Alay Komutanı Halil Başer, Yozgat İl Milli Eğitim Müdür vekili Mehmet Tekin, daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Program Saygı Duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı.

Yozgat Valisi Ziya Polat; yaptığı konuşmada, Milli Şair M Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

anma-3-2048x1365.jpg

Vali Polat, “ İmanlı gençlik asımın neslini burada görmenin mutluluğunu yaşıyorum sadece burada değil bu devlet için bu millet için her daim kalbini veren kalbiyle yaşayan ve bu devlet için kalbiyle yaşarken aklını yaşatan sorgulayan okuyan bir neslin bu memlekete bu devlete neler verebileceğini biz biliyoruz. İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif’i rahmetle minnetle anıyor ve onun yolundan giden asımın neslini tekrar hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Biz bu topraklarda yaşarken hep söylüyoruz çeşitli oyunlarla karışlaşıyoruz ve karşılaşmaya devam edeceğiz ama evvel Allah iman dolu göğsümüzle bütün bunları biz feda etmeye gerektiğinde canımızı feda etmeye hazır olan bir gençliğiz” diye konuştu.

Şehitler Fen Lisesi Müdürü Fatih Başkal ise yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Bilge felsefeciler hikmet arayışındaki bireylerden bahsederken üç şeyin birbirleriyle tutarlı olmasından bahsederler kişinin bilgisi, bilgisiyle sözü, sözüyle davranışların bütünlüğü arz edilen kişilere hikmet sahibi bilge kişiler derler. Mehmet Akif gibi merkez şahsiyetler işin içine girince bir madde daha eklenir o ki bilgiye, söze, davranışa, kaleminde sadakatidir bizlerin de hikmet arayışımıza tutarlığımıza katkısı olmasıdır.”
Yozgat Şehitler Fen Lisesi Felsefe Öğretmeni Zuhal Atay Akif ise günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Akif, “Sadece şiirler yazan bir şair veya düşüncelerini söyleyen bir düşünür değildir. O yazdıklarını ve düşündüklerini hayatında aynen uygulamış, konuşması ile hareketlerinde hiçbir ayrılık görülmemiş bir kimsedir. Mevlana’nın türbesinde yazılı olan “Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol” sözünün toplum içinde pek az görülen canlı örneklerinden biridir.İkinci vasfı ise şudur: Çelik kadar sağlam bir mizaca sahip olan Mehmet Akif hiç eğilmemiş, hiçbir kuvvet ve menfaat karşısında bir kere bile taviz vermemiş, hayatı boyunca doğru bir yolda yürümüştür. Bu son derece önemli bir vasıftır. Zira her türlü kötülük hep “Bir kerecikten ne çıkar” demekle başlar ve devam eder. Akif, daima çok çalışmak gerektiğini ve Kur’an-ı Kerimin buyruğu vechile insanın çalışmasından başka bir kazancı olmayacağını belirtmiştir. “Kimin bu dünyada gözü kapalı ise ahirette de kapalı, hatta oradaki şaşkınlığı daha ziyadedir” mealindeki ayet’i kerimeyi şerh ederken Müslümanlara da nasihat etmekte. Çalış dünyada insan ol, elindeyken henüz dünya Öbür dünyada insanlık değilmiş yağma, gördün ya. Akif sözüne son derece bağlı bir kimse idi. Sözünü yerine getirmemeyi “namusa mugayir’ sayardı. Mithat Cemal Akif le ilgili bir anısını şöyle anlatıyor: Meşrutiyetin ilk senelerinde, bir cuma günü adam boyu kar yağar. Akif, Kuntay’ın Çapa’daki evine gidecektir. Arabalar, tramvay, tren ve vapur, hava şartlarından işlemez. Sütçü ve ekmekçiler, kar ve tipiden dışarı çıkıp, dağıtım yapamaz. Vakit öğle olmuştur ve ekmekçiler hâlâ, ortada gözükmemektedir. Derken kapı çalar: Midhat Cemal, karşısında Akif i görür. Büyük şairin bıyığının yarısı donmuştur. Midhat Cemal. Akif in kar ve tipiye rağmen, Beşiktaş’tan Çapa’ya nasıl geldiğini merak eder. O, bu mesafeyi yürüyerek kat etmiştir. Midhat Cemal. Akif in bu havada yürüyerek oraya gelmesine, hayret eder. Akif ise, arkadaşının hayretine şaşırır. Akif: “Gelmemem için kar, tipi kâfi değil, vefat etmem lâzımdı. Çünkü geleceğim diye söz vermiştim.” Onun şiarı fazilet, vatanperverlik ve ilimdi. Ömrü boyunca bu prensipleri hakim kılmak için çalışmış, şiirlerinde, makalelerinde hep bunları söylemiş ve bizzat yaşayarak da örnek olmuştur” ifadelerini kullandı.

Yeniufuk