MHP Yozgat Milletvekili Sedef’ten Bakan Soylu’ya soru önergesi

MHP Yozgat Milletvekili Sedef’ten Bakan Soylu’ya soru önergesi

MHP Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, Yozgat'ta bulunan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanları tarafından kendisine iletilen sıkıntılarla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi sundu.

A+A-

MHP Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, Yozgat'ta bulunan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanları tarafından kendisine iletilen sıkıntılarla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi sundu.

  Sedef, Araç Kullanma ve Dinlenme Sürelerine ilişkin sıkıntının çözülebilmesi ve gündemde yerini alabilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bir önerge verdiklerini söyledi.

Tüm Türkiye’deki nakliyeci esnafının ortak beklentisinin Araç Kullanma ve Dinlenme Sürelerine ilişkin düzenleme beklentisi konusunda Yozgat’ta da çok sayıda bulunan nakliyeci esnafının yanında olduklarını ve konunun takipçisi olacaklarını dile getiren Sedef, “Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılarak yayınlanan Yönetmelik ile Araç Kullanma ve Dinlenme Sürelerine Uyma Mecburiyeti ve Denetleme Esasları hakkında düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan düzenlemede özetle; Ticari amaçlarla yük ve yolcu taşıyan, aracının yükü 3.5 tondan fazla olan sürücüler 9 saatten fazla araç kullanma durumunda en 4.5 saat dinlenmek zorundadırlar. Bu kişiler haftada en fazla 6 gün araç kullanabilirler. Kesintisiz 4.5 saat araç kullanmaları durumunda en az 45 dakika mola vermek zorundadırlar. Her 24 saatte en az 11 saat kesintisiz mola vermek zorundadırlar” dedi.

Kurallara uymayanlara para cezası ve ehliyetlerine 20 ceza puanı uygulandığını söyleyen Sedef, şunları kaydetti; “Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (2) ay süre ile geri alınarak eğitime tabi tutulmaktalar. Aynı yıl içinde ikinci defa (100) puanı dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (4) ay, bir yıl içinde üç defa (100) ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilmektedir. Günlük 9 saat araç kullanarak sürelerini dolduran şoförlerimiz bazı tesislerin ve benzin istasyonlarının ağır vasıta kabul etmemesi, yeterli kamyon ve tır parkı olmamasından dolayı saatlere uymakta zorluk çekmektedirler. Bu gibi nedenlerle mecburi süre aşımı yapılmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlar Odaları ve Şoför Odaları, özellikle yük taşımacılığı yapan şoför esnafının sürüş sürelerinin 4 + 4 + 4 olarak 12 saat şeklinde düzenlenerek yaşanan mağduriyetin ortadan kaldırılmasını talep etmektedirler.”dedi

Sedef, sunduğu soru önergesinde, “Yük taşımacılığı yapan şoför esnafının Araç Kullanma ve Dinlenme Sürelerine Uyma Mecburiyeti ve Denetleme Esasları hakkında yönetmelikte bir düzenleme planlanmakta mıdır?” ifadelerini kullandı.