MHP Yozgat Milletvekili Sedef: Çiftçimiz bu yıl gübresiz ekim yaptı

MHP Yozgat Milletvekili Sedef: Çiftçimiz bu yıl gübresiz ekim yaptı

Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık şehri olduğunu belirterek, “Tarım sektöründeki girdi maliyetleri çiftçimizi zorlamaktadır. Bölge çiftçimiz bu yıl gübresiz ekim yapmak durumunda kaldı.” dedi.

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık şehri olduğunu belirterek, “Tarım sektöründeki girdi maliyetleri çiftçimizi zorlamaktadır. Bölge çiftçimiz bu yıl gübresiz ekim yapmak durumunda kaldı.” dedi.

MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, TBMM Genel Kurulunda gündem dışı yaptığı konuşmada başta Yozgat çiftçisinin sorunları olmak üzere önemli konuları dile getirdi.

Milletvekili Sedef, “Ülkemizin ekonomisini canlandırmak için hükümetimiz ve ilgili kurumlarımız yoğun bir çaba içerisinde. Yaşanan piyasa hareketlerini hem ticareten, hem de siyaseten fırsata çevirmek isteyenlerin varlığı bir gerçektir. Bunu Yüce Meclisimizde neredeyse her gün yapılan hamaset dolu konuşmalar, algı çalışmaları ve ticaretin içerisinde yaşanan haksız fiyat artışlarıyla tecrübe ediyoruz. Allah’ın izni ve Cumhur İttifakının gayretleriyle, Dünya genelinde yaşanan ekonomik bozulma, pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik daralmayı, milletimizle el ele verip aşarak, 2023 hedeflerimize doğru durmaksızın ilerleyeceğiz.”dedi.

ÇİFTÇİMİZ TARIM BAKANLIĞI TARAFINDAN VERİLEN DESTEKLE GÜNÜ KURTARMAYA ÇALIŞIYOR

Tarım sektöründe girdi maliyetlerinin çiftçiyi zorladığını vurgulayan Sedef, “Kimyevi gübre üretiminde hammadde noktasında dışa bağımlı olmamızdan dolayı gübre fiyatları dolara bağlı yükselişte. Yozgat çiftçisi bu yıl gübresiz ekim yapmak durumunda kaldı. Sertifikalı tohumların pahalı olması, akaryakıtta yaşanan yükseliş, çiftçimizi naçar bıraktı. Tarım Bakanlığımız tarafından verilen desteklerle günü kurtarmaya çalışıyorlar. Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla, yaz boyu meclis çalışmalarına verilen arayı hemşerilerimizle birlikte geçirmeye gayret ettim. “sıkılmadık el, girilmedik gönül bırakmayacağız” düsturuyla kapı kapı ilçelerimizi ve köylerimizi, teşkilatlarımızla birlikte dolaştık.Bu ziyaretlerimizde hemşerilerimiz bizlere sorunlarını anlattı ve gözlemlerimiz de oldu.”diye konuştu.

ÇİFTÇİMİZ VERİLDEN DESTEKTEN ÇOK GİRDİ MALİYETLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİNİ BEKLİYOR

“Çiftçilerimiz, verilen desteklerden daha çok girdi maliyetlerinin bir şekilde düşürülmesini bekliyor.” diyen Milletvekili Sedef, “Gözleri kulakları Yüce Meclisimizde. Üreticilerimiz kapasite geliştirerek yeni istihdam oluşturmak ve ilimizdeki tarım ve hayvancılıkta teknoloji ağırlıklı üretimle maliyetleri düşürüp, oradan da rekabet avantajı sağlamak istiyor. Yozgat’ın gelişmesine ve kalkınmasına katkı sunmak için sektörler arasında işbirliğinin gelişmesi, şehirdeki imalatçıların ürünlerinin tanıtılması ve fuarlar üzerinden bir ekonomik hareketlilik sağlanması gerekir. Valilik, Belediye, Ticaret Sanayi Odası başta olmak üzere STK’ların katılımı ve destekleri çok önem arz ediyor. Buradan İş adamlarımıza sesleniyorum gelin Yozgat’a yatırım yapın, bizde işlerinizi kolaylaştırmak için elimizden geleni yapalım. Gelin bu toprakların kaderini elbirliğiyle değiştirelim. Kader, gurbete gitmek olmasın.”şeklinde konuştu.

İlçelerin sorunlarına da değinen Sedef, “Yozgatlı hemşerilerimin mecliste sesi olmak istiyorum. Kadışehrilli hemşerilerim Yayla Mevkii Barajı yapımının gündeme alınmasını istiyorlar. Tüm İlçelerimizde bulunan Maliye Bakanlığına bağlı kurumlarda ciddi personel eksiği var. 1-2 kişiyle hizmet vermeye çalışıyorlar. Acil personel desteğine ihtiyaçları var.”dedi.

Şoför esnafının da sorunlarını dile getiren Milletvekili Sedef, “Yozgat Merkez de kamyoncular kooperatifinde bulunan 100’e yakın şoför esnafının TMO tarafından kurulan İç Anadolu Bölgesi Yozgat Başmüdürlüğü için teşekkürlerini sunarken Yozgat Merkez’de kapanan siloların tekrar açılmasını dört gözle bekliyorlar. Yeni silo demek başka şansı olmayan kamyoncu esnafımız için yeni iş kapısı demek. Kümbet ovasında ekimi yapılan meşhur kuru soğanımız tarlada kaldı. Maliyetinin altında bile satışını yapamıyorlar. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi hükümetimiz tarafından ürünlerinin alınmasını bekliyorlar.”diye konuştu.

VATANDAŞLARIMIZ ŞEHİR HASTANESİNDE YAŞANAN DOKTOR AÇIĞINDAN MÜZDARİP

Milletvekili Sedef, Şehir Hastanesinde hekim açığının vatandaşları muzdarip ettiğini belirterek, “Yozgatlı hemşerilerimiz Şehir Hastanesinde yaşanan doktor eksikliğinden mustarip. Hemşerilerimiz 475 yatak, 90 poliklinik ve 104 uzman doktor ile hizmet veren Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olması özelliğini taşıyan devasa yapı için hükümetimize teşekkürlerini sunuyor, Aynı zamanda pandemi hastanesi olarak hizmet veren kurumun doktor sayısının artırılmasını bekliyor. Hastanemizin Endokrin, Kadın Doğum, KBB, Nefroloji, Tıbbi Onkoloji ve Yoğun bakım uzmanlarına acil ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.