MHP Milletvekili Sedef TBMM'de Yozgat'ı anlattı

MHP Milletvekili Sedef TBMM'de Yozgat'ı anlattı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, TBMM’de Yozgat hakkında gündem dışı yaptığı konuşmada Yozgat’ın sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdi.

A+A-

Konuşmasında Yozgat’ın kadim ve büyük bir medeniyete sahip şehir olduğunu vurgulayan Milletvekili İ Ethem Sedef, ilk özel gazetenin ve Türkiye’nin ilk milli parkının (çamlık) yine bu topraklarda yeşerdiğini söyledi.

Günümüzde bile hala tartışılan ilk evlilik sözleşmesinin Yozgat’ta tarihe geçtiğini hatırlatan Milletvekili Sedef, “1907’de İstanbul’da Fenerbahçe kulübünün kurulmasından sadece 3 yıl sonra Yozgat Mektebi Sultani, şimdiki adıyla Yozgat Lisesi öğrencileri tarafından “Yozgat Mektebi Sultani Futbol Takımı” Anadolu’da kurulan ilk Futbol Takımı olarak tarihte yerini almıştır. Takımın hüzünlü bir o kadar da gurur duyulacak bir tarihi vardır. 1914 Yılında Seferberliğin ilan edilmesiyle birlikte Yozgat Lisesi’nin 207 öğrencisinin tamamı gönüllü olarak cepheye gitmiş ve sadece 15’i geri dönebilmiştir. Okulun lise kısmı öğrencisi kalmadığı için kapatılmış, Kahraman Yozgat Lisesi’nin öğrencileriyle birlikte Futbol takımı da tarih sayfalarına gururla gömülmüştür. Yozgat’ımızın bu hususta beklentisi Yüce Meclisimiz tarafından Mektebi Sultani öğrencilerinin manevi şahıslarında, Yozgat Lisesine kahramanlık madalyası verilmesidir.”dedi.

EN ÇOK ŞEHİT VEREN İLLER ARASINDA YOZGAT’IMIZ GELMEKTEDİR

“Günümüzde en çok şehit veren iller arasında olan kahraman şehrim Yozgat, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün iki kez ziyaretle şereflendirdiği nadir illerden biridir.” diyen Sedef, “Gazi Paşa “Ünlü süvarileri harp meydanlarında kahramanca dövüşen Türk yiğitlerinin harman olduğu diyar Bozok yaylasının çocukları var olun’ derken Bozoklu yiğitlerin, Yozgatlıların mücadelesindeki gayreti ve sadakatini ilan etmiştir. Bozok yaylasının yiğit evlatları o gün de bugün de yarın da kahramanlık destanları yazmaya devam edecektir. Ayrıca Dünya genelinde de bir milyon iki yüz yirmi yedi bin üç yüz yirmi hemşehrimiz yaşamaktadır. Bu vesileyle hepsine buradan selam yollamak istiyorum. Yozgat’ımız tarım ve hayvancılıkla geçimini sürdüren, sanayi ve turizmin henüz istenilen seviyeye ulaştırılamadığı, kamu ve özel sektörden destek beklediğimiz, benim de âşık olduğum mütevazi bir şehirdir. “diye konuştu.

TURİZM AÇISINDAN ÖNEMLİ ALANLARA SAHİBİZ

“Eksikliğini hissettiğimiz, devlet ya da özel sektör eliyle yatırım sağlandığında şehrimizin ufkunu açacak, gelişmesini sağlayacak kırsal turizm, eko turizm, doğa turizmi, sağlık turizmi, inanç turizmi yapılabilecek önemli alanlara sahibiz.” diyen Sedef, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gelişmiş birçok ülkede ekonomik ve sosyo-kültürel kalkınma için sanayinin tek başına yeterli olmadığı turizm, eğitim ve sağlık gibi alternatif sektörlerinde kalkınmanın içerisinde yer alması gerektiği bilinen bir gerçektir. Yozgat; uygun iklim koşulları, doğal güzellikleri, tarım ürünleri çeşitliliği, geleneksel el sanatları, folklor, yemek kültürü, dağları, ormanları, arkeolojik alanları ve diğer kırsal alanları ile birlikte uygun yatırım yapıldığı takdirde turizm sektöründe diğer illerle rekabet edecek düzeyde bir potansiyele sahiptir.
Sanayi açısından fazla yatırımı olmayan Yozgat’ımızın bu dezavantajı temiz doğası ve kültürel değerleri kullanılarak avantaja çevrilebilir. İlimiz Yozgat kırsal turizm alanlarıyla alternatif bir turizm merkezi olmaya adaydır. Mevcut kırsal turizm potansiyelinin değerlendirilmesi; Yozgat ili için göçü azaltabilir, ekonomiyi canlandırabilir, istihdamı artırabilir, kadınların istihdama ve sosyal hayata katılımlarını sağlayabilir, gençlerin geleceğe umutla bakmasına ve doğdukları büyüdükleri kırsal alanlara sahip çıkma isteklerini artırabilir, bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan kalkınmasına ve Yozgat’ın tanıtılmasına katkı sağlayabilir.”

KIRSAL TURİZMİN GELİŞTİRİLMESİ LAZIM

Kırsal turizmin geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Milletvekili Sedef, “Bu manada ilgili bakanlıklarımıza, kurum ve kuruluşlarımıza, özel sektör yatırımcılarına ve tabiki bizlere önemli görevler düşmektedir. Mevcut tesislerin modernize edilmesi, yeni tesislerin yapılması, özel sektörün teşvik edilmesi ve diğer kırsal turizm çeşitlerinin özendirilerek, gerekli eğitimler de verilerek geliştirilmesi gerekmektedir.Merkez de Büyük Nefes (Tavium Antik Kenti), Akdağmadeni’nde (Muşali Kalesi), Aydıncık’ta (Kazankaya Kanyonu), Boğazlıyan’da (Cavlak Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı), Çandır’da (Beştepe Tümülüsleri), Çayıralan’da (Çerkez Bey Kümbeti), Çekerek’te (Kızlar Kayası Su Sarnıcı ve Nekropol Alanı), Kadışehri’nde (Çatal Höyük), Saraykent’te (Roma Hamamı ve Karayakup Köprüsü), Sorgun’da (Kekenez Harabeleri ve Hapisboğazı Hitit Heykel Atölyesi), Şefaatli’de (Beşiktepe Sit Alanı), Yenifakılı’da (Damlalı Kemikli Mağara), Yerköy’de (Uyuz Hamamı ve Höyüğü). Saymakla bitiremeyeceğim tarihi camii, kilise, konak, kümbet, yeraltı şehri, baraj, mesire alanı, höyük, yerleşim alanı, maşatlık, tümülüs ve kaplıca gün yüzüne çıkarılarak Turizm’e kazandırılmayı beklemektedir.”ifadelerini kullandı. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.