Mevlid Kandili’nde Yozgat'ta camilerde programlar olacak

Mevlid Kandili’nde Yozgat'ta camilerde programlar olacak

Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, 17 Ekim Pazar günü Mevlid Kandili dolayısıyla camilerde Mevlid Kandili programları olacağını söyledi.

A+A-

Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, 17 Ekim Pazar günü Mevlid Kandili dolayısıyla camilerde Mevlid Kandili programları olacağını söyledi.

İl Müftüsü Ali Gülden, Bilal Şahin Külliyesinde düzenlediği basın toplantısında Mevlid Kandili’nin önemine değinerek, kandil günü camilerde programlar olacağını ifade etti.

muftu-2-672x448.jpg

Müftü Gülden “ Nasip olursa Pazar günü akşamında beraber hep beraber idrak edeceğimiz kandil gecesi programı ile beraber Mevlid-i Nebi haftamızı da başlatmış olacağız.  Mevlid-i Nebi haftası geçmişte farklı bir isimle Nisan ayı içerisinde idrak edilen bir hafta idi Hazreti Peygamberin Kameri doğum zamanına çekilip Mevlid Kandiline son yıllarda uyarlanmış bir etkinlik olarak idrak ediliyor ve bizlerde bu çerçevede başkanlığımızın bize gönderdiği talimatlar çerçevesinde ilimizde Mevlid-i Nebi haftasını daha geniş halk kitlesine ulaştırıp her kademede insanımıza hafta vesilesi ile nasıl dokunabiliriz ne tür hizmetler üretebiliriz bu düşünce ile hareketle bir program hazırladık.”dedi.

“Camilerimiz de mevlit programları olacak bizler hafta öncesinde hatimler okuttuk” diyen Gülden, “O okunan hatimlerin duası kandil programı vesilesiyle o gece okunacak mevlitler Kuran-ı Kerimler Selatü selamlar vesile edilerek hem başta Hazreti Peygamber olmak üzeri bütün peygamberler şehrimizin toprağı altında bulunan bütün geçmişlerimiz hayatta olan olmayan herkesi içine katarak bir hayır temennisi bir dua bir niyazla haftamızı başlatmış olacağız. Bu hafta içerisinde pandemi şartlarını da hesaba katarak iki ana program planladık bu programlardan birisi 20 Ekim’de Diyanet İşleri Başkanlığımız Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt’u ilimizde ağırlayacağız. Büyük sinemada hem personellerimiz hem halkımızı da davet ediyoruz.

21 Ekim’de de yine aynı yerde çocuklara dönük bir etkinliğimiz var bu etkinliğimiz de Hüseyin Goncagül ve 4-5 kişilik ekibi ile inşallah ilimizde olacak. 4-6 yaş ya da biraz daha büyük çocuklarımızın da iştirak edeceği programda çocuklara dönük haftanın içeriği ile örtüşecek iki saatlik program düzenleyecek. Bunun yanında her iki programın bir ayağını da Sorgun ilçemizde hem nüfus açısından hem de 4-6 yaş diye tabir ettiğimiz Kur’an Kursu öğrencileri açısından bakıldığında diğer ilçelerimizden biraz daha yukarda öğlen sonralarında Sorgunda yapacağız.”diye konuştu.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.