Engin Dinç

Engin Dinç

Metaverse ve Dezenformasyon İlişkisi İle Yasal Düzenleme Gerekliliği

A+A-

Her vatandaşın Anayasamızın 26. maddesinden kaynaklanan haber alma ve haberi yayma hürriyeti vardır. Haber alma ve yaymayı da son yıllarda en fazla sosyal medyada, özele indirmek gerekirse de Twitter’da görüyoruz.

Gelin görün ki, yıllardır ismini koyarak kurulması gerektiğine vurgu yaptığım Türkiye İnternet Etik Kurulu’nun kurulmamış olması halkımızın yalan, dezenformasyon ve infodemi’ye maruz kalmasına neden olmaktadır. Türkiye İnternet Etik Kurulu ve Sosyal Medya Başkanlığı en kısa sürede faaliyete geçirilmelidir.

Dezenformasyon ile ilgili yasal çalışmalar, toplantılar her gün yapılmaktadır fakat nihai bir sonuç elde edilememiştir. Bu toplantılar yapılırken özellikle bazı hususlara dikkat edilmeli ve biraz da yaptırımcı olmalıdır. Bir vatandaş olarak, sosyal medyada yayılan yalan ve sonrasındaki kaosa maruz kalmak istemiyorum. Temiz sosyal medya görmek, doğru ve güvenilir haber alıp böyle habercilerin köşe yazılarıyla doğru bilgilenmek ve bilinçlenmek benim de hakkım. Peki, halk olarak sosyal medyada neye maruz kalıyoruz?

  • Çarpıtılmış bilgi,
  • Yalan bilgi,
  • Algı yönetimi,
  • Kin ve düşmanlık,
  • Hakaret,
  • Dini ve milli değerlerin küçük görülmesi ve karalanması,
  • Kamu kurumlarının karalanması,
  • Cinsel suçlar,
  • Çocuk suçları vb.

Bunları sosyal ağlarda görüyoruz ve sosyal ağlar 20 yıldır hayatımızda olmasına rağmen ciddi bir yasal düzenleme, kurumsal bir yapı oluşturulmadı. Peki, daha kötüsünü düşünelim mi?

Sosyal ağlar, belli bir kurucusu, belli bir merkezi olan şirketler. Bunlara, yaptığı ihlaller nedeniyle maddi veya manevi yaptırım uygulamak mümkündür. Yakın gelecekte ise tüm bu sosyal ağların yerine yenileri dünyaya gelecek, bu doğumun alt yapısında ise merkeziyetsiz ağ diye bildiğimiz Blockchain olacak. Metaverse ile yeni problemler ortaya çıkmaya başladı. Bunlar her geçen gün daha fazla artacak ve ciddi bir duruma gelecek. Yakında, metaverse üzerinden taciz, tecavüz, cinayet haberlerini, dolandırıcılığı, Deepfake ile yapılarak yayılmış yalan haberleri göreceğiz.

Metaverse evrende gezinen bir avatar (metahuman) metaverse duvarlarında ülkemizle ilgili üretilmiş dezenformasyon videolarını izleyecek, bu videoların büyük çoğunluğu da Deepfake ile üretilmiş olacak. Ülkemiz aleyhine yapılan antipropaganda metaverse de karşımıza çıkacak. Metaverse dev bir görsel reklam alanı haline gelecek ve kontrolü de namümkün olacak.

İnternet ile ilgili yasal düzenleme yaparken kurulacak kurumların veya hali hazırda olan kurumların görev ve sorumlulukları belirlenirken, teknolojinin bu gelişimi ve gelişim sürecindeki olumsuz yönleri ele alınmalı, sadece günümüz değil, geleceğe yönelik de çalışmalar yapılmalıdır.

Metaverse, önümüzdeki 5 yıl içerisinde akıl almaz bir hızla gelişecek, dev bir reklam ve dezenformasyon alanı olacak. Tedbir şart, geç kalmamak önemli…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.