Memur-Sen'den hükümete zam talebi

Memur-Sen'den hükümete zam talebi

Memur-Sen Yozgat Şubesi tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda açıklanan enflasyon rakamlarına bağlı olarak memurun maaşına artış talebi ile basın açıklaması yapıldı.

A+A-

Cumhuriyet Meydanı’nda saat:13.00’da yapılan basın açıklamasını Memur-Sen İl Başkanı Kenan Şerefli okurken çok sayıda sendika üyesi de hazır bulundu.

“ZAM DEĞİL MEMURUN KAYBIDIR”

Yapılan basın açıklamasında Haziran ayı enflasyon rakamı açıklandığını dile getiren Şerefli,” Böylelikle kamu görevlilerinin; 2021 yılı ilk altı aylık zam oranına eklenecek enflasyon oranı da belirlenmiş oldu. 5. Dönem Toplu sözleşmenin mutabakatsızlıkla sonuçlanması sonucu Kamu İşvereni ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu 2021 yılı için 3 + 3 zammı kamu görevlilerine reva görmüştü. Bugün açıklanan 1,94’lük Haziran ayı enflasyon oranıyla 2021 yılı ilk altı aylık enflasyon farkı 5,45 olmuş, böylelikle 1 Temmuz 2021 itibariyle 8,45’lik bir artış olmuştur. Bu zam değil, enflasyon kaynaklı memurun kaybıdır. Malum, 2019 yılı Ağustos ayında açıklanan ve 2020 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olan Hakem Kurulu kararından bugüne tam 18 ay geçti. ve bu 18 ayda: Gerçekleşen enflasyon: 24,28 ,hedeflenen enflasyon: 7,5, memura verilen zam:  11,40, 18 ayda Dolar 46,05 arttı. 18 ayda Euro 54,50 arttı.18 ayda Altın (Gr.) 71,33 arttı. 18 ayda Yağ (18 LT) 116,04 arttı. 18 ayda Elektrik (kr/kWh) 30,91 arttı. 18 ayda Doğal Gaz (m3/TL) 23,68 arttı. Bu veriler maalesef, memur maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü, memurun alım gücünü zayıflattığını gösteriyor. Biz bugün burada, işte bu gerçekler ışığında, hem bir durum tesbiti yapmak hem de oluşan kayıpların tazmini noktasında taleplerimizi dile getirmek için toplandık” dedi.

“TEKLİFLERİMİZ ÜLKE GERÇEKLERİNİ TEMEL ALIYOR”

Şerefli,”İlk önce hemen şunu belirteyim ki, özellikle küresel dengesizlikler ve son 1 buçuk yıldır bütün insanlığı etkisi altına alan ölümcül kovit 19 pandemisi, hayatımızın akışını derinden etkiliyor. Dolayısıyla, böylesi zor koşullar altında, ülkemiz ekonomisinin kur üzerinden yaşadığı finansal dalgalanma dâhil birçok konuyu serinkanlı bir değerlendirmeye tabi tutmamız gerektiği de ortadadır. Biz durduğumuz yerin sorumluluğunu da zorunluluğunu da iyi bellemiş bir emek örgütüyüz. Evet, biz emeğimizin ve ekmeğimizin derdindeyiz. 6. dönem toplu sözleşmenin arefesinde, bugün açıklanan enflasyon rakamları, deyim yerindeyse evdeki hesabın çarşıya uymadığını bir kere daha tescil etmiştir. Son 18 aylık enflasyon rakamlarına baktığımız zaman hedeflenen enflasyonun 3 katı, maaş ve ücretlere yapılan artışın ise tam 2 katından fazla oranda bir sapma olduğu görülecektir. Böylesi büyük bir sapma, hedeflenen enflasyon üzerinden ücretlendirme politikasının yanlışlığını ortaya koymuyor mu?  Biz, ilk günden beri bu yöntemin yanlış olduğunu dile getirdik. kaldı ki, kamu işvereninin üzerinden pazarlık yaptığı öngörüler hiçbir zaman tutmadı, tutmayacaktır da. Aslında hükümet, oluşturduğu sistematikte “kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeyeceğiz” diyerek bu gerçeği itiraf etmektedir. Biz; her zaman ülke gerçeklerini temel alan tekliflerle masaya oturduk. Geldiğimiz nokta ortada yaşanan süreç maalesef  Memur-Sen’in haklılığını tescilledi” ifadelerini kullandı.

TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİLER

Son olarak taleplerini dile getiren Şerefli,” Ücretlere yapılacak artışın dışında, Türkiye’nin büyümesinde ve gelişmesinde en çok katkıya sahip olan kamu görevlilerine refahtan pay istiyoruz. Kamu görevlilerine, enflasyon kaynaklı yaşanan ekonomik kayıpların telafisi için en düşük devlet memuru aylığının 10’u kadar seyyanen zam yapılmasını;  En düşük devlet memuru maaşının da yükseltilmesini istiyoruz. Kamuda asli istihdamın kadrolu olmasını ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz. Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak, Personelin Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesini istiyoruz. Siyasi iradenin vaadi olan  3600 ek göstergenin sınıf ve unvan ayrımı yapılmaksızın yerine getirilmesini istiyoruz. Aile yardımının artırılmasını ve  emeklilere de ödenmesini istiyoruz. Memurlara da Dini Bayram İkramiyesi ödenmesini istiyoruz. Ek Ödeme oranlarında artış istiyoruz. Derece-Kademe sınırlandırılmasının kaldırılmasını istiyoruz.  Temel insan haklarından olan grev ve siyaset hakkının verilmesini istiyoruz” diyerek açıklamayı tamamladı.