Mehmet Özhaseki: Bu ırkçı tutumu kınıyoruz

Mehmet Özhaseki: Bu ırkçı tutumu kınıyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı eleştirdi.

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı eleştirerek “İnsan sevgisi dolu bir partide böyle bir arkadaşın çıkıp ta ayrımcı bir dil konuşması gerçekten çok üzücü. Böyle bir şey olabilir mi? Bu resmen ırkçı bir tutumdur, faşizan bir tutumdur, bunu kınıyoruz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı eleştirerek “İnsan sevgisi dolu bir partide böyle bir arkadaşın çıkıp ta ayrımcı bir dil konuşması gerçekten çok üzücü. Böyle bir şey olabilir mi? Bu resmen ırkçı bir tutumdur, faşizan bir tutumdur, bunu kınıyoruz” dedi.
Yozgat’a bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Vali Ziya Polat’ı makamında ziyaret etti. Özhaseki, Valilik ziyaretinin ardından AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek il ve ilçe belediye başkanlarıyla bir araya geldi.
Daha sonra Yozgat Belediyesi’ni ziyaret eden Özhaseki, burada yaptığı açıklamada, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın geçtiğimiz günlerde yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik yaptığı açıklamayı sert sözlerle eleştirdi.

Yabancı uyrukluların faydalandığı bazı belediye hizmetlerine zam yapılacağı açıklamalarıyla gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı eleştiren Özhaseki, “İnsan sevgisi dolu bir partide böyle bir arkadaşın çıkıp ta ayrımcı bir dil konuşması gerçekten çok üzücü. Böyle bir şey olabilir mi? Bu resmen ırkçı bir tutumdur, faşizan bir tutumdur, bunu kınıyoruz” dedi.

AYRIMCI BİR DİL KONUŞMASI GERÇEKTEN ÇOK ÜZÜCÜ

Bolu Belediye Başkanı Özcan’ın açıklamalarının son derece üzücü bir beyanat olduğunu ifade eden Özhaseki, “Arkadaşımız eğer siyaseten kullanmak için atraksiyon için söylüyorsa ayıp zaten. Yok inanarak söylüyorsa bu gerçekten üzücü bir hadise. Yıllarca Cumhuriyet Halk Partisi sosyalist enternasyonale girmek için uğraştı. İçinde birçok arkadaşı biliyorum o marşları dünya kardeşliği marşlarını söyleyerek büyüyen arkadaştı. İnsanlıkta hümanizmadan bahseden gerçekten gönlüde insan sevgisi dolu bir partide böyle bir arkadaşın çıkıp ta ayrımcı bir dil konuşması gerçekten çok üzücü. Nasıl bir duygudur ki insanoğluna suyu 10 misli paraya satacaksınız, neredeyse su içme diyorsunuz. Böyle bir şey olabilir mi? Bu resmen ırkçı bir tutumdur, faşizan bir tutumdur, bunu kınıyoruz. Dışarı da Allah’ın yarattığı bütün canlılara ve cansızlara hepimizin merhametli olması lazım” diye konuştu.
“Mazlumlara yardımcı olmak bu necip, asil milletin birinci görevidir” diyen Özhaseki, Anadolu coğrafyasının son dönemde mazlumların sığınma coğrafyası olduğunu ifade etti.
Özhaseki, “Bir imtihan olarak Suriye’de savaş çıkmış insanlar dağlara çıkmış çoluk çocuğunu almışlar gelmişler siz diyorsunuz ki siz diyorsunuz ki defolsunlar gelmesinler gitsinler bu nasıl vicdandır. Hiç kimse unutmasın ki üzerinde yaşadığımız bu Anadolu coğrafyası son dönem mazlumların sığınma coğrafyasıdır. Son yüzyıl içinde balkanlarda ne kadar daralan Boşnak, Arnavut vesaire kardeşimiz varsa Anadolu’ya gelmiş. Kafkas coğrafyasında Rus zulmünden kaçan kardeşlerimiz bu coğrafyaya gelmişledir. Doğuda güneyde kim sıkıntıya düşmüşse Anadolu coğrafyasına gelmiştir. Burada kimsenin ırkına bakmaksızın, mezhebine bakmaksınız, özel yaşamına bakmaksınız adeta birbirimizle kenetlenmişiz, akraba olmuşuz etle tırnak gibi olmuşuz. Bayrağımız dalgalanıyor hür bir şekilde yaşıyoruz. Öyle bir ortamda mazlumlara yardımcı olmak doğrusu bu necip asil milletin birinci görevidir diye düşünüyorum. Gün içerisinde onlar nihayetinde ülkelerinde huzur olduğunda buyurun o tarafa doğru hadi arkadaşlar demek belki hepimizin görevi. Ama bu zor zamanda hepimizin onlara yardımcı olması gerekir. İnsanlık bunu gerektirir.” dedi.

Hayvan haklarıyla ilgili konuşanların insan haklarıyla ilgilide konuşması gerektiğini vurgulayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “Nihayetinde hayvan haklarıyla ilgili mecliste kanun çıkarken konuşan arkadaşlar neden insan haklarıyla ilgili konuşmazlar onu da merak ediyorum. Evet bir kedinin, köpeğin hakkı var bütün canlıların hakkı var onlara şefkatle muamele edilmesi lazım, asla kötü muameleye tabi tutulmaması lazım. Yüreğimizden böyle geliyor ama insan diyoruz. Küçücük bebekler ölürken nasıl vicdansızlığı seyredebilirsiniz? Ne yapalım yani Avrupa gibi çitler çekip oraya giden insanları tekmeleyelim mi? Fransa’da bir mülteciye su verene ceza yazarım diyen belediyeler çıktı. Faşist ırkçı bir anlayış biz bunu kınıyoruz. Bir çocuk öldüğünde roman diye mezar vermeyen faşist iktidarlar oldu. Yakın zamanda oldu bunlar. Onlar gibi ülkemizden çıkıp ta CHP’li bir belediyenin bunları söylemiş olması son derece üzüntü verici. Ama CHP’den genel merkezlerinden hiç değilse biraz serinletici de olsa küçük bir beyan geldi. İnşallah onlar kendi arkadaşlarına gereken dersi verirler” şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.