Kürecik radar üssü nerede, Kürecik radar üssünün amacı ne?

Kürecik radar üssü nerede, Kürecik radar üssünün amacı ne?

Kürecik Radar üssü nerede, ne zaman kuruldu, amacı ne, Kürecik Radar üssünün özellikleri neler? İşte tüm merak edilenler..

A+A-

Kürecik Radar üssü nerede, ne zaman kuruldu, amacı ne, Kürecik Radar üssünün özellikleri neler? İşte tüm merak edilenler..

Kürecik Radar Üssü, Türkiye'nin Malatya ilinin Akçadağ ilçesine bağlı Kürecik nahiyesinde yer almaktadır. Bu askeri tesis, Amerikan askerleri tarafından kurulmuş ve uzun bir süre onların denetiminde faaliyet göstermiştir. Ancak daha sonra terk edilmiş ve Türk askerleri tarafından devralınmıştır.

kurecik-2.jpg

Üs, Malatya şehir merkezinin doğusunda, Karahan Geçidi'nin sol üst tarafında bulunmaktadır ve deniz seviyesinden yaklaşık 1800 metre yüksekte konumlanmıştır. Kürecik Radar Üssü, 2012 yılında NATO tarafından balistik füze saldırılarına karşı erken uyarı radarı olarak kullanılmak üzere kurulmuştur.

NATO'nun bu kararı, Kasım 2010'da gerçekleşen NATO Lizbon Zirvesi'nde alınmıştır. Zirvede, tüm NATO üyelerini kapsayan bir balistik füze savunma sistemi kurma kararı alınmış ve bu sistemin bir parçası olarak erken uyarı radarı Kürecik Radar Üssü'ne konuşlandırılmıştır.

Üssün kuruluş aşamaları, Kasım 2010'daki NATO Lizbon Zirvesi'nde stratejik bir planın belirlenmesiyle başlamıştır. Türkiye, bu plan doğrultusunda kendi topraklarında erken uyarı radar sistemi kurulmasını onaylamıştır. Eylül 2011'de, kesin şartlar üzerine bir anlaşma imzalandıktan sonra, Türkiye ve ABD yetkilileri Kürecik bölgesini radar istasyonu için uygun bir yer olarak belirlemişlerdir. Bu bölge, Sovyetler Birliği'nin hava sahasının gözetimi için kullanılan bir radar üssüne de ev sahipliği yapmıştır ve Çat Tepe'de bulunan 2,085 metre yüksekliğindedir. Kürecik Radar Üssü, Türkiye'nin ulusal güvenliğine katkıda bulunan önemli bir askeri tesistir.

İlgili Haberler