Kurban bayramı öncesi Türkiye genelinde bayram telaşı

Kurban bayramı öncesi Türkiye genelinde bayram telaşı

Kurban Bayramı öncesi 9 günlük tatil dün itibari ile başlarken vatandaşların bir kısmı tatil yörelerine gitmek için yollara düşerken, bir kısmı da bayram için hazırlıklarına devam ediyor.

A+A-

Kurban Bayramı öncesi 9 günlük tatil dün itibari ile başlarken vatandaşların bir kısmı tatil yörelerine gitmek için yollara düşerken, bir kısmı da bayram için hazırlıklarına devam ediyor.

Kurban Bayramı öncesi 19 Temmuz Pazartesi gününün idari izinli sayılması ile birlikte tatil 9 güne uzarken vatandaşlarda planlarını buna göre yaptı. Kurban ibadetini yerine getirecek vatandaşlar kurban pazarında rağbet gösterirken emniyet güçleri de yaptıkları denetimlerle tatile gidenleri uyarıyor. 

YOLLAR DOLDU 

9 günlük bayram tatilini fırsat bilen vatandaşlar yollara düşüp tatil yörelerine doğru yola çıkmaya başladılar. Bütün vatandaşların yollara düşmesi ile birlikte özellikle ilimizden Ankara istikametinde bulunan kara yollarında yoğunluklar yaşanıyor.

Vatandaşlar uzun sürecek tatili değerlendirmek için yollara düşerken emniyet güçleri de güzergâhlar üzerinde denetimler yapıyor. Bayram öncesi, bayramda ve bayram sonrası dönüşlerde tüm emniyet güçleri saha da vatandaşların güvenliği için çalışmalarını sürdürecek. Tarım şehri olan ilimizde ekili alanlarda hasat zamanı olmasından dolayı biçer döverler de kara yollarını yoğun kullanıyor.

Karayollarında seyir halinde olan biçer döverler Jandarma Trafik ekiplerince denetlenirken akşam trafiğe çıkmamaları, gündüz yola çıkılması durumunda ön tablasının takılı olmaması konularında uyarılarda bulunuyorlar. 

KIRAN KIRANA PAZARLIKLAR

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala tatile gitmeyen ve durumu müsait olan vatandaşlar kurban ibadetini yerine getirmek için kurbanlık hayvan alımı yapmak üzere Hayvan Pazarı’na gidiyorlar. Son günlerin gelmesi nedeni ile hayvan pazarında kıran kırana yapılan pazarlıklar sonrası vatandaşlar kurbanlıklarını alıyor.

Bu sene Hayvan Pazarı’na geçtiğimiz yıla yakın olmasına rağmen rağbet çok fazla olmadı. Pazarda satışların çok olmamasını vatandaşlar salgın hastalığa bağlı olarak vatandaşların yaşadıkları ekonomik sıkıntılar şeklinde yorumluyorlar. Pazarda kurbanlık satışı yapanlar ise hayvanlar için yaptıkları harcamaların çok fazla artmasına rağmen geçen sene ki fiyatlara yakın fiyatlarda satış yaptıklarını dile getiriyor.

Vatandaşın ekonomik olarak sıkıntılı olduğunu ve bu yüzden çok fazla satışın gerçekleşmediği, yapılan satışlarda ise bazen saatlerce pazarlık yapıldığı dile getiriliyor. 

YOLA ÇIKACAKLAR DİKKAT

9 günlük tatil süresini tatil yörelerinde geçirecek olan vatandaşların uzun yola çıkmadan önce araçlarının yola hazır olup olmadığını kontrol etmeleri gerekiyor.  İlimizde oto tamir işi yapan Oto Mekanik Özel Araç Servisi sahibi Fatih Karaca tatillerinin zehir olmaması için uzun yola çıkacak vatandaşların dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgi verdi.

Karaca,” Malum tatil 9 gün oldu. Bu süreyi tatil bölgelerinde geçirmek isteyen hemşerilerimiz var. Genelde ilimizden Ege ve Akdeniz Bölgesi şehirlerine gidilir tatil için. Buda özel araçla yola çıkacak vatandaşlarımız için Bin kilometreye yakın yol yapmaları anlamına geliyor. Hava şartlarını da göz önünde bulunduracak olursak, araçların mutlaka yazlık bakımlarının yapılması ve konusunda uzman kişilerce kontrol edilmesi gerekir. Araçların sıvı bakımlarının yanı sıra, lastikleri, fren balataları, elektrik aksamı da mutlaka kontrol ettirilmeli. Herkes önce kendinin ve sevdiği insanların canını tehlikeye atmamalı. Araç yolda arıza yapmasın tatilimin keyfini çıkarayım diyen hemşerilerimiz yola çıkmadan mutlaka kontrollerini yaptırsınlar” ifadelerini kullandı.