Ahmet Emin Seyhan

Ahmet Emin Seyhan

Kur’an-ı Kerim Kaç Ayettir?

A+A-

Kur’an-ı Kerim, sayıldığında görüleceği üzere 6236 ayetten müteşekkildir. 6666 rakamı İslam bilginleri tarafından “akılda kalması kolay olsun” diye söylenmiş ve sürekli tekrar edilerek hem zihinlere yerleşmiş hem de kitaplardaki yerini almıştır.


Ancak 6666 sayısı, gerçeği yansıtmayan bir rakamdır. İyi niyetle söylenmiş “6666 ayet” anlayışını terk etmek, işin doğrusunu öğrenmek ve kitaplara da bunu yazmak gerekir.


Nitekim 114 suredeki mevcut ayetler sayıldığında görüleceği üzere rakam 6236’dır.


Diğer taraftan besmeleler dâhil edilerek sayıldığında ise ayet sayısı 6348 olmaktadır. Bazı âlimler, uzun bir ayeti bir kaç ayet saydıkları için bu sayı artmaktadır. Bir başka ifadeyle ayet sayılarının farklı çıkmasının nedeni “uzun ayetlerin bir kaç ayet” sayılmasındandır. 


Şurası da bir gerçektir ki, ayetler sayılırken hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın ve bu sayımların sonucunda rakam ne çıkarsa çıksın “Kur’an’ın bir harfi bile eksik değildir, tastamamdır, günümüze kadar eksiksiz ve sapasağlam gelmiştir ve kıyamete kadar da bu şekilde sapasağlam gidecektir.” 


Sonuç olarak, tüm dünyadaki Kur’an’lar birbirinin aynıdır. Hiçbirinde eksiklik yoktur. Şu an dünyadaki Kur’an’larda toplam sure sayısı 114 ve ayet sayısı da 6236’dır. (27.06.2008)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar