Kuraklık Yozgatlı çiftçiyi endişelendiriyor

Kuraklık Yozgatlı çiftçiyi endişelendiriyor

Türkiye’de yaşanan kuraklık üretimde rekolteyi etkileyecek boyuta ulaşacak olması Yozgat’ta da bölge çiftçisini endişelendirmeye başladı.

A+A-

Türkiye’de yaşanan kuraklık üretimde rekolteyi etkileyecek boyuta ulaşacak olması Yozgat’ta da bölge çiftçisini endişelendirmeye başladı.

Kış mevsiminin ortasında olmamıza rağmen hala beklenen yağışların olmaması, gölet ve barajlarda su seviyesinin düşmesine ve yer altı su kaynaklarının da azalmasına sebep oldu. Meteoroloji’nin kuraklık analizine göre Orta Anadolu’da Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir “şiddetli kurak” iller arasında yer alması çiftçiyi tedirgin ediyor.

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, son yılların en kurak kışının yaşandığını belirterek,  kuraklığın ortadan kalkması için yağışa ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ekili hububat alanlarının çıkmaya başladığını ve bu nedenle tarım arazilerinin şiddetle yağışa ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Başkan Açıkgöz,  “Kış mevsiminin ortasında olmamıza rağmen hala beklediğimiz yağış olmadı. Ülkemiz ve bölgemizin yaşadığı en büyük sorun kuraklıktır. Şuan ilimizde hava sıcaklıkları 13 derece civarında. Bu durum geç ekilen hububat ürünleri açısından iyi olabilir fakat gelecek açısından ise kaygı vericidir.  Bölgemizde gezdiğimiz ekili tarım alanlarında buğdayın çıktığını görebiliyoruz.  Buğdayın veriminin artması için toprakta suyun depolanması lazım. Biz çiftçiler açısından bu aylarda kar yağışı son derece önemlidir.Kar yağışı ekili hububat ürünlerinin üzerinde yorgan vazifesi görevi görür. Ürünün üzerine bir karış kar yağdığı zaman ürün altta sıcak kalır, köklenmesi ve gelişimini devam ettirir. Toprak kar suyunu yavaş yavaş emer ve suyunu daha iyi alır. Aksi takdirde kar yağışı az olursa süreç biz çiftçiler açısından iyi geçmeyecek.  Bunun için özellikle kar yağışına ihtiyacımız var. Dileğimiz ve temennimiz bol ve bereketli yağışların olmasıdır.”ifadelerini kullandı.

Yozgat Olay

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.