Kredi kartıyla kurban kesilebilir mi? Vekaletle vacip kurban bağışı nasıl yapılır?

Kredi kartıyla kurban kesilebilir mi? Vekaletle vacip kurban bağışı nasıl yapılır?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kredi kartıyla kurban Bu ilgili merak edilen sorunun cevabı verdi.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kredi kartıyla kurban Bu ilgili merak edilen sorunun cevabı verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşeri Yüksek Kurulu, "Kredi kartıyla kurban satın almak caiz midir?" sorusuna yönelik verdiği fetvada, kurbanlık satışının tek çekim veya vadeli olarak yapılabileceğini paylaşıldı.

Kurban Bayramına sayılı günlerin kala kurbanlık alacak vatandaşlar tarafından en çok merak edilen soruya Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu cevap verdi.

Kurban alacak vatandaşlar her yıl olduğu gibi bu sene de Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'na, "Kredi kartıyla kurban satın almak caiz midir?" diye sorusu merak etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı ise konuyla ilgili bir fetva yayınlayarak vatandaşların merakını giderdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, konuyla ilgili yayınlanan fetvada, kurbanlık alan şahsın nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabileceğini belirtti.

KREDİ KARTIYLA TEK ÇEKİM VEYA VADELİ OLARAK ALINABİLİR

Diyanet'ten verilen fetvanın tamamı ise şu şekilde:

"Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir.

"FAİZLİ İŞLEM SEBEBİNDEN SAKINMAK GEREKİR"

Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ilave bir ücret ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir."

MİLLETİMİZİN İYİLİK ELİNİ ULAŞTIRACAKLAR

Türkiye’de 81 il 922 ilçede, yurt dışında ise 75 ülke 280 bölgede mazlum ve muhtaç kardeşlerimize milletimizin yardım elini ulaştırmaya devam ediyor.

 Türk Milletinin destek ve teveccühüyle geçen yıl aldığı bağış rakamlarının üzerine çıkarak 20 milyondan fazla ihtiyaç sahibine Türkiye’nin iyilik elini ulaştırmayı hedefliyor.

 28 yıllık bir tecrübeye sahip olan Türkiye Diyanet Vakfı, bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini yurt içi 1125 TL, yurt dışı 925 TL olarak belirlendi.

Vekalet yoluyla kurban bağışlarını www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden online bağış yapabilmenin yanı sıra Android ve Apple store mağazalarından indirilebilen mobil bağış uygulamamızdan kurban vekaletlerini verebilecekleri gibi il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, din görevlileri, tüm PTT şubeleri ve bankalar aracılığıyla da Türkiye Diyanet Vakfı kurban programına katılım sağlayabiliyor. Ayrıca 0 312 416 90 00 numaralı çağrı merkezini arayarak kurban vekaleti hakkında detaylı bilgi alabilirler.