KOSGEB'den Yozgat'a 10 Ağustos çağrısı

KOSGEB'den Yozgat'a 10 Ağustos çağrısı

KOSGEB İl Müdürü Mustafa Işık, MKİ Hızlı Destek Programı kapsamında, 01.07.2022 tarihi itibariyle işletme başvurularına açılan programın Dördüncü Dönemi Başvurularının, en geç 10 Ağustos 2022 tarihi, saat:23:59’da başvuruların sona ereceğini açıkladı.

A+A-

KOSGEB İl Müdürü Mustafa Işık, KOSGEB İdaresi Başkanlığı tarafından, Covid – 19 Salgınından etkilenen Mikro ve Küçük Ölçekli İşletmelere yönelik olarak uygulanmakta olan MKİ Hızlı Destek Programı kapsamında, 01.07.2022 tarihi itibariyle işletme başvurularına açılan programın Dördüncü Dönemi Başvurularının, en geç 10 Ağustos 2022 tarihi, saat:23:59’a kadar KBS Sistemi üzerinden Online olarak yapılmasının gerektiğini söyledi.

İl Müdürü Mustafa Işık, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Program kapsamın da son 12 aylık ortalama mevcut istihdamını korumak ve yeni personeli 12 ay boyunca istihdam etmek taahhüdü karşılığında, her bir personel için Mikro ve Küçük İşletmelere 125 Bin TL faizsiz ve teminatsız geri ödemeli destek verilecektir. Mikro ölçekli işletmeler 2, Küçük ölçekli işletmeler de 5 kişiye kadar bu destekten yararlanabilecektir. Bu program kapsamında MKİ’lere; – 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış Üniversite veya Mesleki ya da Teknik Lise mezunu en az bir yeni personelin “12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü”, – “Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması” şartı ile; yeni istihdam edilecek personel başına 125 Bin TL geri ödemeli destek verilecektir. İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel “yeni” kabul edilecektir.”

DESTEK ÖDEMELERİ 6+6 AY ŞEKLİNDE İKİ TAKSİT DÖNEMİNDE PEŞİN OLARAK YAPILACAK

“Destek ödemeleri, 6 ay + 6 ay şeklinde destek ödemesine esas iki taksit döneminin başında peşin olarak yapılacaktır.”diyen Işık,  Ödeme öncesinde ve sonrasında, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu, geçmiş dönem ortalama istihdamının muhafaza ediliyor olduğu ve yeni personelin istihdam edildiği kontrol edilecektir. 6 aylık ilk taksit dönemine ilişkin yükümlülük yerine getirilmişse, ikinci 6 aylık dönem destek ödemesi yapılacaktır. Geri ödemeli destek için işletmelerden teminat alınmayacaktır.  Programa başvuru yapacak Mikro ve Küçük Ölçekli İşletmelerin  KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olmaları ve KOBİ Bilgi Beyannamelerini doldurmaları / güncellemeleri gerekmektedir.  Uygunluk kriterlerine sahip olan MKİ İşletmeleri, Hızlı Destek Programına, en geç 10 Ağustos 2022 tarihi, saat:23:59’a kadar KBS Sistemi üzerinden Online olarak başvuru yapabileceklerdir. Mikro ve Küçük Ölçekli İşletmelere Hızlı Destek Programı hakkında ayrıntılı bilgiler KOSGEB Yozgat Müdürlüğünden alınabilecektir.” ifadelerini kullandı.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.