KOSGEB’den istihdama destek! 10 Ekim'e kadar devam edecek

KOSGEB’den istihdama destek! 10 Ekim'e kadar devam edecek

KOSGEB’in mikro ve küçük işletmelere yönelik hızlı destek programı başvuru süreci 10 Ekim’e kadar devam edecek.

A+A-

İmalat ve bunun tamamlayıcısı olan öncelikli sektörler ile COVID-19 salgını etkilerinin nispeten yüksek olduğu bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki mikro ve küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerini sağlamayı amaçlayan destek başvuru süreci devam ediyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB), Covid-19 salgınından etkilenen mikro ve küçük işletmelere (MKİ) yönelik istihdama dayalı faizsiz, teminatsız, 2 yıl ertelemeli olarak verilen geri ödemeli desteğinde 4. Dönem başvuruları 10 Ekim 2022 tarihinde tamamlanacak.

KOSGEB’in Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı kapsamında, son 12 ayda ortalama istihdam sayısını koruyup, 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış meslek lisesi, teknik lise veya üniversite mezunu gençleri en az 12 ay istihdam etme taahhüdünde bulunan işletmelere 4. Başvuru Dönemi’nde verilen destek 125 bin TL’ye kadar artırıldı.

KOSGEB Yozgat İl Müdürü Mustafa Işık, kadın, genç ve yeni mezunların istihdamını önceliklendiren KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programının iş gücü piyasasının nitelikli, sürdürülebilir istihdamına katkı sağlayacağını ve KOBİ’ler için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

KOSGEB İl Müdürü Işık, söz konusu desteğin işletme sahibinin kadın olması veya işe alınan personelin kadın olması durumunda 10 Bin TL artırımlı olarak personel başına 135 Bin TL verilerek işletmelerdeki nitelikli istihdamı artıracağını kaydetti.

İl Müdürü Işık, ‘’Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı, ilimiz ekonomisinin güçlenmesi ve kalifiye iş gücünün artırılması açısından KOBİ’ler için önem arz eden bir destek olduğu için firmalarımızı bu destekten yararlanmaya davet ediyoruz. Mikro işletmeler en fazla 2 personel, Küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir. 2021 Aralık – 2022 Mart başvuru döneminde (3.başvuru dönemi) bu program kapsamında herhangi bir işletmede istihdam edilen personeller, 2022 Temmuz ayında ilan edilen Dördüncü Başvuru Dönemi kapsamında herhangi bir İşletme’ de istihdam edilemezler. MKİ Destek Programına, KOSGEB Veri Tabanında kayıtlı; KOBİ Bilgi Beyannamesi Güncel olan ve Gelir İdaresi Başkanlığı mali kayıtlarına göre 2019 yılında asgari 75.000,00.- TL net satışı olan Mikro ve Küçük Ölçekli İşletmeler başvurabilecektir. Bu kriter, 2017 ve sonrasında kurulan ve İkinci Bileşene başvuran yenilikçi genç işletmelerde aranmayacaktır. Her iki bileşene; güncel KOBİ Bilgi Beyannamesindeki NACE Rev 2 faaliyet kodları arasında; Program Kapsamındaki Sektörler Tablosundaki kodlardan herhangi birisi yer alan MKİ’ler başvuru yapabilmektedirler. Başvuru kriterlerini karşılayan işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu alt menüsünü seçerek Online olarak programa başvuru yapabileceklerdir. KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olmayan veya KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmelerin ise önce veri Tabanına kayıt ve güncelleme işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Program başvuruları en geç 10 Ekim 2022’ye kadar yapılabilecektir. Program başvurusuna geçici onay verilen işletmelerin, en geç 31 Ekim 2022 tarihine kadar yeni personelleri resmi olarak İstihdam etmeleri gerekmektedir. MKİ’lerin 4.Dönem için Destek ödeme talebi yapabilecekleri son tarih ise 28 Kasım 2022’dir’’ dedi.

İl Müdürü Işık, işletme yetkililerinin KOSGEB Yozgat Müdürlüğü’nden bilgi alabileceklerini söyledi.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.