Koronavirüs tedbirleri ne zaman kaldırılacak? Hangi aşamalar uygulanacak?

Koronavirüs tedbirleri ne zaman kaldırılacak? Hangi aşamalar uygulanacak?

2019 yılının Mart ayından bu yana devam eden Koronavirüs Salgını ile mücadele kapsamında ülkemiz genelinde alınan tedbirler vaka saylarının azalması ile birlikte kademeli olarak Mart ayı itibari ile kalkmaya başlayacak.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası bir çok konuda açıklamalarda bulunurken en dikkat çeken açıklama ise Koronavirüs Tedbirlerinin kademeli olarak kaldıracağı konusu oldu.

4 GRUBA AYRILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere illerin 4 gruba ayrılacağını ve Mart ayı itibari ile kademeli olarak normalleşme sürecinin başlayacağını dile getirdi. Buna göre iller düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandırılacak. Normalleşme takvimi ise buna şekillenecek olup restoran ve kafeler içinde yol haritası belirlenince paylaşılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan okullarda yüz yüze eğitime geçişin başladığını yoğun kar yağışı nedeni ile bazı illerde yüz yüze eğitim ertelense de belirtilen kriterlere göre sürecin devam edeceğini de dile getirdi. Cumhurbaşkanı,” Mart, aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz ve inşallah gerçekten oldukça yüksek rakamları göreceğimiz bir ay olacaktır. Bu çerçevede illerimizi, Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart ayı başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre 'düşük', 'orta', 'yüksek' ve 'çok yüksek riskli' olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz.Restoran, kafe, kıraathane ve benzeri esnafımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.” ifadelerini kullandı.

AŞILAMA DEVAM EDİYOR

Kabine toplantısında salgının seyri ayrıntılı bir şekilde incelenirken yaptıkları değerlendirmeler hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan devletin ve milletin el ele verip tedbirlere uyarak bu hastalığın üstesinden gelineceğini vurguladı. Aşı çalışmalarının hızla sürdüğünü ve 5 Milyon 500 Bin’in üzerinde aşılama kampanyasının yapıldığını dile getiren Cumhurbaşkanı,” Neredeyse bunun dünyada benzeri yok. Bu işi başaran Türkiye oldu. Bir yandan birinci aşı gruplarının kapsamı adım adım genişletilirken, diğer yandan ikinci aşı sürecine de başlandı. Halihazırda 5 milyon 700 bin aşılama sayısına ulaşmış durumdayız. İlk etapta ihtiyaç duyacağımız aşılarla ilgili gereken bağlantıları yaptık, tedariklerini parça parça gerçekleştiriyoruz” dedi.

YOZGAT NE OLACAK?

Yozgat pandemi sürecinden en son etkilenen iller arasında yer alıyor. Pandemi sürecinin başlaması sırasında bir çok ilde vakalar görülürken Yozgat’ta bir vak tespiti olmamıştı. İlerleyen süreçte vaka sayıları ilimizde de hızla artış göstermişti. Ülke geneli ile birlikte vaka sayıları düşüşe geçerken ilk normalleşme süreci sonrası ilimizde de vaka sayıları yeniden artış göstermişti. Hafta sonu genel kısıtlama ve hafta içi akşam saatlerinde kısıtlama ile birlikte alınan diğer tedbirlere uygun hareket eden ilimizde vaka artışının önüne geçilirken Mart ayında başlaması beklenen kademeli normalleşme sürecinde nasıl bir yol izleneceği ise henüz bilinmiyor. İllere göre haftalık vaka sayıları açıklanırken ilimizde 8-14 Şubat arasında 100 Bin’de 41,07 haftalık vaka sayısı açıklandı.