Kenevirin üssü Yozgat olacak

Kenevirin üssü Yozgat olacak

Bozok Üniversitesi ve İnfima Holding ile Kenevir Esaslı İşbirliği ve Yol Haritasının Belirlenmesine yönelik çalıştay düzenlendi.

A+A-

Kenevirin ekonomiye kazandırılması, endüstriyel değeri yüksek olan ürünlere dönüştürülmesi adına sektör buluşmaları yaparak önemli adımların atıldığı Bozok üniversitesi İnfima Holding ile Kenevir Esaslı İşbirliği ve Yol Haritasının Belirlenmesine yönelik çalıştay düzenlendi.

Bozok Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya, Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırma Projeleri Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Yozgat Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, İnfima Holding İcra Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Demiröz ve beraberindeki heyet, Polat Makine temsilcileri ve öğretim elemanları katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin ihtisas alanı olan endüstriyel kenevirin bütün biyokütlesinin ekonomiye kazandırılması gibi misyon ve sorumlulukları olduğunu dile getirerek, İnfima Holding gibi sektöre hitap eden firmalarla üniversite sanayi işbirliği kapsamında bir yol haritası çizmek amacıyla çalıştay düzenlediklerini söyledi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ sektörün öncü firmalarından olan İnfima Holding’in deneyim ve tecrübelerini kullanarak üniversitemizin ihtisas alanı olan kenevir özelinde yapılacak Ar-Ge çalışmaları sonucunda, marka değeri olan, prestijli ürünler elde edip ekonomiye kazandırmak istediklerini dile getirdi.
Rektör Prof. Dr. Karadağ özellikle medikal kenevir alanında yasal düzenlemelerin ivedilikle hayata geçirilmesiyle geniş yelpazede ürüne dönüşecek olan medikal sektörü besleyen endüstriyel kenevirin mevcut pazarda bölge ve ülke kalkınmasına önemli katkılar sunacağına dikkat çekti.

Rektör Karadağ konuşmasının devamında : “Bölgesel kalkınma odaklı misyonuyla girişimci bir üniversite olan Yozgat Bozok Üniversitesi öncülüğünde Polat Makine, İlfima Holding gibi sektörün önde gelen firmalarıyla yapılacak işbirliği ile sonuç odaklı bir sürece yönelmek istiyoruz” dedi.

İnfima Holding İcra Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Demiröz iki seneyi aşkın kenevir özelinde çalışma yürüttüklerini belirterek kenevirin Ar-Ge’sini yapan ve bu pazara hakim ekiple çalışan önemli bir firma olduklarını dile getirdi.

Demiröz konuşmasının devamında : “TUBİTAK’la kenevir üzerinde mevcut Ar-Ge çalışmalarımız var. Yozgat Bozok Üniversitesinin ihtisas alanı olması ve bu alanda akreditasyon sağlayan tek öncü üniversite olması hasebiyle gerek İnfima Holding’in saha deneyimleri gerekse Yozgat Bozok Üniversitemizin ile ortaklaşa yürütmeyi planladığımız çalışmalarla keneviri ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Endüstriyel kenevirin sektör önündeki engellerini bürokratik anlamda aşarak Ar-Ge çalışmalarının Yozgat Bozok Üniversitesi işbirliğinde ürüne dönüşmesi adına Yozgat ve bölgesine yatırım temelinde neler kazandırabilirizin gayesi ve çabası içerisindeyiz. Un var şeker ve yağ var biz bunu helvaya dönüştürmek için hazırız. “ dedi.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse de Yozgat Bozok Üniversitesinin endüstriyel kenevir alanında ihtisaslaşmasının ardından önemli çalışmalar yürüttüğünü belirterek kenevirin Yozgat adına istifade edilmesi gereken önemli bir katma değer olduğunu söyledi.

Yozgat Valisi Ziya Polat’ta endüstriyel kenevir özelinde yapılan sektör görüşmelerinden artık somut adımlar atılmasını gerektiğine vurgu yaparak: “Tarım ve Hayvancılık da önemli potansiyeli olan şehrin kenevirde de öncü bir şehir hüviyetine kavuşması arzusundayız. Yiğitler şehri Yozgat’ı, Yozgat Bozok Üniversitesi öznesinde bir kenevir üssü yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Moderatörlüğünü Üniversitemiz Kenevir Araştırma Projeleri Koordinatörü Prof. Güngör Yılmaz’ın yaptığı çalıştayda üniversitemiz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hamdi Temel “Bitkisel Kaynaklı Kozmetik Ürünler” Dr. Öğr. Üyesi Nesrin Korkmaz, “Kenevir Esaslı Kozmetik Ürünler”, Doç. Dr. Ali Aydın “Kenevirde Bulunan Kannabinoidler ve CBD Eldesi”, Dr. Öğr. Üyesi Melek Khalili de “Kenevir Esaslı Ürünlerin Hücre Yenileyici Olarak Kullanımı” konularında sunumlar yaptı.

Çalıştayda Polat Makine adına Dr. Emrah Gizinoğlu ve İnfima Holding temsilcisi Yasemin Gödekoğlu da firmalarının kenevir alanında yaptığı çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.