Kene savarlar Yozgat'tan doğaya salınacak

Kene savarlar Yozgat'tan doğaya salınacak

Yaz döneminde keneyle mücadele için yüzlerce kınalı keklik Yozgat'ın Saraykent ilçesinden doğaya salınacak.

A+A-

Yaz döneminde keneyle mücadele için yüzlerce kınalı keklik Yozgat'ın Saraykent ilçesinden doğaya salınacak. Saraykent Kaymakamı Ali Açıkgöz, yaz döneminde keneyle mücadeleye yönelik hazırlıklar kapsamında Çalatlı Keklik Üretim İstasyonu’nu ziyaret etti.

keklik5.jpg

Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürlüğüne bağlı Çalatlı Keklik Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen kınalı keklikler, Türkiye’nin birçok ilinde doğaya salınıyor. 2007 yılından bu yana aralıksız üretim yapılan istasyonu inceleyen Kaymakam Açıkgöz’e Yozgat Şube Müdürü Cihan Eğilmez eşlik ederek istasyon hakkında bilgi verdi.

Yaz dönemi gelmeden keneyle mücadele çalışmalarına başlandığını ifade eden Kaymakam Ali Açıkgöz: “Yaz döneminde özellikle kırsal alanda kene ile ilgili birtakım sıkıntılar yaşandığını tespit ettik. Bu kapsamda bir çalışma başlatmak adına, ülkemizin en önemli keklik üretim merkezlerinden birisi olan Çalatlı Keklik Üretim İstasyonu’na geldik. İlçe Av Komisyonu’muzda alacağımız kararla bazı bölgeleri avlanmaya kapatacağız. Ve bu noktalara yüzlerce kınalı keklik bırakacağız. Üretim istasyonunu bize gezdiren şube müdürümüz Sayın Cihan Eğilmez’e ve şube şefi Metin Yıkılmaz’a teşekkür ediyorum.” dedi. 

Yeniufuk