Kenan Şerefli: Kamu görevlilerinin maaşları erimektedir

Kenan Şerefli: Kamu görevlilerinin maaşları erimektedir

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, Kamu görevlileri olarak çözüm bekleyen sorunların, enflasyon karışışında erimiş maaşların en etkili çözüm yeri olarak toplu sözleşme masasını gördüklerini belirtti.

A+A-

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, Kamu görevlileri olarak çözüm bekleyen sorunların, enflasyon karışışında erimiş maaşların en etkili çözüm yeri olarak toplu sözleşme masasını gördüklerini belirterek, “Kamu görevlilerinin maaşları enflasyon karşısında erimektedir.”dedi.

Milyonlarca memur ve memur emeklisine verilecek olan zam için hükümetin teklifini açıklamasının ardından Yozgat Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen Memur Sen Yozgat İl Temsilciliği ve Memur Sen’e bağlı STK temsilcileri ve üyeleri burada düzenledikleri basın açıklamasında memurların taleplerini bir kez daha dile getirdi.

Memur Sen Yozgat İl Temsilcisi Kenan Şerefli, üyeleri adına yaptığı ortak basın açıklamasında Kamu İşvereninin dün açıkladığı teklifin maalesef bu büyük kitlenin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergilediğini ifade etti.

Şerefli, “Bu nedenle 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisinin gözü kulağı toplu sözleşme masasındadır. 2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifi memuru yine enflasyona ezdirecek bir tekliftir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 1.917 adet “simit” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 1695 adet “simit” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 21 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 14 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilmektedir. 5. Toplu Sözleşmeden bugüne kadar geçen 19 ayda kıyma yüzde 92, pirinç yüzde 50, makarna yüzde 37 arttı.Kamu görevlilerinin maaşları enflasyon karşısında erimektedir. 5. Dönem Kamu İşvereni tarafından teklif edilen ve Hakem tarafından verilen maaş zammı iki yıl için 4+4 ve 3+3; 19. ayda gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 26 olması Kamu İşvereninin dikkate alması gereken en açık tablodur.”dedi.

ARTIK BU YANLIŞ HESAPTAN DÖNÜLMELİDİR

“ Artık bu yanlış hesaptan dönülmelidir.” diyen Şerefli, “Öyle görünüyor ki; bu teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış, alım gücündeki düşüş gözetilmemiştir. Kamu İşvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Biz diyoruz ki; memura zammı enflasyon değil kamu işvereni vermelidir. Kamu İşvereninin 3600 ek gösterge, refah payı, sözleşmeli personel sorununun çözüm takvimi ile oranı, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz. 3600 Ek Gösterge konusunda kapsamı genişletilmiş, bütün kamu görevlilerini mutlu edecek, net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır. Aynı şekilde sözleşmeli personel konusunda da teklif somutlaştırılmalıdır. Sözleşmeli personelin sorunlarını kökten çözecek kadro eksenli bir yarım milyonu aşan sözleşmeli personelin temel beklentisidir. Memurun enflasyonla eriyen maaşının telafisi ancak seyyanen zamla, memurun enflasyona ezdirilmemesi hedefi de enflasyon farkı vermekle değil ancak refah payıyla mümkündür. Kamu İşvereninden; yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi, vergi dilimi, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması ve benzeri genele ilişkin tekliflerimize de hizmet kollarına ilişkin tekliflerimize de karşılık gelecek şekilde titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz. Toplu sözleşme bir oldu bittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkân tanıyacak şekilde Pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz. Memur-Sen Yozgat İl Temsilciği ve konfederasyonumuza bağlı sendikalar olarak, haklarımızı kazanmak, taleplerimizi kabul ettirmek için her türlü eylem, etkinlik ve program için hazır olduğumuzu ilan ediyoruz. Sözlerime son verirken Ülkemizin farklı yerlerinde yangın ve sel felaketlerinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza, terörle mücadele ederken şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet ailelerine başsağlığı diliyoruz. Afetlerde Hasar gören vatandaşlarımıza buradan geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”diye konuştu.