Kedi ve köpek besleyenler dikkat! Son tarih 31 Aralık

Kedi ve köpek besleyenler dikkat! Son tarih 31 Aralık

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, Yozgat’ta kedi ve köpekler yılsonuna kadar kayıt altına alınacağını söyledi.

A+A-

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, Yozgat’ta kedi ve köpekler yılsonuna kadar kayıt altına alınacağını söyledi.

Kedi ve köpeklerin 31 Aralık 2022 tarihine kadar sahipleri tarafından bireysel olarak kimliklendirilerek kayıt altına alınması için başvurmasının zorunlu olduğunu söyleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Özkaya, kedi ve köpeklerin mikroçip takılarak kimliklendirilmesi ile bakanlıkla geliştirilen ev hayvanı kayıt sistemi PETVET adlı veri sisteminde kayıt edilmekte olduğunu kaydetti.

Bu sistem sayesinde kayıt altına alınan söz konusu tüm hayvanların ırk-tür, doğum, kısırlaştırma ve sahip bilgilerine erişilebileceğini bildiren Müdür Özkaya, sistemle ayrıca sokağa terk edilen veya kaybolan hayvanların sahiplerine kolaylıkla ulaşılabilmesinin sağlanacağını dile getirdi.

Uygulama ile ilgili bilgiler veren İl Müdürü Özkaya, “Yeni doğan ev hayvanının sahibi, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde il veya ilçe Müdürlüğüne veya yetkilendirilmiş serbest veteriner hekimlere başvuracak. Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen ev hayvanlarına yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgiler en geç 15 gün içinde kaydedilecek. Sahipsiz hayvanların, hayvan barınakları tarafından gerçek veya tüzel kişiliklere verilerek sahiplendirilmesi durumunda, hayvanın sağlık karnesiyle sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde başvurulacak. Resmi veteriner hekim tarafından hayvan için yeni pasaport düzenlenecek ve veri tabanına kaydedilecek. Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu il veya ilçe müdürlüğüne bildirecek. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse başvurularını il/ilçe müdürlüklerine yapacak. Kedi, köpek ve gelinciklere derialtı mikroçip uygulanacak, el terminali aracılığı ile okunabilecek, bundan böyle sokağa terkedilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminali ile okunarak sahibi tespit edilebilecek. Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altına alınacak. Mikroçip uygulaması Bakanlığımız bünyesinde çalışan veteriner hekimler veya onların gözetiminde veteriner sağlık teknikeri/teknisyenleri marifetiyle yapılabileceği gibi, imzalanan protokol kapsamında serbest veteriner hekimler tarafından da yapılabilecek” ifadelerinde bulundu.

Yozgat Hakimiyet

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.