Kasım ayında ilk zam doğalgaz ve LPG'ye

Kasım ayında ilk zam doğalgaz ve LPG'ye

Dolar kurunda yaşanan artışlar vatandaşlara peş peşe zamlarla dönüyor. Geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde akaryakıt fiyatlarına yapılan büyük zamlara Kasım ayının ilk gününde yine yenileri eklendi.

A+A-

Dolar kurunda yaşanan artışlar vatandaşlara peş peşe zamlarla dönüyor. Geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde akaryakıt fiyatlarına yapılan büyük zamlara Kasım ayının ilk gününde yine yenileri eklendi.

Uluslararası fiyatlar ve dolar/TL kurundaki artışlar nedeniyle akaryakıtta zam yağmuru devam ediyor.
Ekim ayında toplamda 93 kuruş zamlanan LPG’de yaklaşık 48 kuruşluk zam beklentisi oluştu.

Akaryakıt sektörü kaynaklarından alınan bilgiye göre, zam miktarı ve zammın pompa fiyatına bu gece mi yoksa yarın gece mi yansıyacağı gün içinde belli olacak.

Benzin ve motorin gibi oto gazda da özel tüketim vergisi (ÖTV) eşel mobil sistemi kapsamında sıfırlandığı için zamlar doğrudan pompa fiyatına yansıyor.

EKİMDE ZAM YAĞMURU OLMUŞTU

2 Ekim’de 71 kuruş zamlanan LPG’ye 21 Ekim’de 22 kuruş daha zam gelmişti. Otogazın litre satış fiyatları iller, ilçeler ve akaryakıt şirketleri arasında farklılık gösteriyor.

Benzinin litresine de 26 Ekim’de 44 kuruş, 27 Ekim’de 28 kuruş zam gelmiş, daha sonra 28 Ekim’de dolar kurundaki geri çekilmeyle birlikte 25 kuruşluk indirim kararı alınmıştı. Motorinin pompa fiyatı 9-19 Ekim döneminde toplamda 87 kuruş zamlanmıştı.

VATANDAŞ ZAMLARA TEPKİLİ

Yozgat’ta yaşayan ismini vermek istemeyen bir vatandaş son gelen zamlara tepki göstererek, "Her gün zam haberleri ile güne başladıklarını belirterek, “Koalisyon hükümetleri dönemini de arar olduk. Her gün zam, her gün zam bu kadarda olmaz. Maaşlar eridi. Asgari ücretli ve düşük gelirli vatandaşlarımız nasıl geçinecek. Ülke ekonomik yönden batmış durumda. Bugün bir asgari ücretli ev kirası ve okuyan çocuklarının ailesinin geçimini nasıl sağlayacak. Kiralar almış başını gitmiş, 5 litre bir ayçiçeği yağı 100 lirayı geçmiş. Çayı şekeri mutfak ihtiyacını nasıl karşılasın. İğneden ipliğe her şeye zam. Birde utanmadan bazı siyasiler çıkıyor zammın uygun olduğunu söylüyor. Bu kadarda insanlarla dalga geçmeyin bari. Bu gemide hep birlikte yaşıyoruz. Gemi her taraftan su alıyor. Ama bazıları geminin içinde üstlerde saltanat sürüyor bizlerde boğuluyoruz. Biran önce seçim sandığının gelmesini istiyoruz.”ifadelerini kullandı.

Etiketler : , , , ,