Soner Tumgan

Soner Tumgan

Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı

A+A-

Bu başlık esasında bir tiyatro oyunun adı. Ferhan Şensoy kalemi alıp oynadığı bu oyun yıllar önce yazılmasına rağmen başımıza gelecek olanların ilanıydı.

Globalleşen dünyada süpermarketler ve AVM’ler tüketim alışkanlıklarını değiştirerek, özellikle mahalle bakkallarına ciddi zararlar vermişti.

Gelinen nokta da bakkallar kapanmış ya da ürün bazlı değişikliklere giderek ayakta kalmaya çalışmışlardı.

Vatandaşa da diyecek bir şey yok.

O da mutfak masrafını düşünüp ucuz ürün peşinde süper marketlerin ağına düşmek zorunda kalıyordu.

Bir şeyler değişiyor artık.

Yozgat Bakkallar Odası Başkanı Sayın Mustafa Akdemir sosyal medya hesabından bu müjdeyi verdi. Akdemir “Uzun süredir üzerinde çalıştığımız tarım kredi kooperatif i marketleri ürünleri artık bakkallarımızda Türkiye’de 6 ilde pilot bölge uygulaması arasında Yozgat’ımızda var başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tarım kredi kooperatifleri genel müdürü Hüseyin Aydın Bey’e sesimizi duydukları için çok teşekkür ederim” diyerek gelişmeyi duyurdu.

Bence bakkallar camiası için milat olacak.

Bu proje ile bakkallarla birlikte vatandaşta memnun olacak.

KOOP Bakkal projesi Aralık 2022 itibarıyla devreye alınacak. İlk etapta aralarında Yozgat’ın da bulunduğu 6 ilde hayata geçirilecek olan projede, yıl sonuna kadar Trabzon, Sakarya, Tokat, Konya ve Ankara'da pilot uygulama kapsamında 250 bakkala bayilik verilecek.

KOOP Bakkal projesinde Kooperatif Market’lerdi satılan yaklaşık 120 adet temel tüketim maddesinin satışı planlanıyor.

Bu kapsamda KOOP Bakkal'lar da un, makarna, salça, bakliyat, çay, şeker, Ayçiçek ve zeytinyağı, süt ve süt ürünleri ile temizlik ürünleri yer alacak. Burada satılan ürünlerin fiyatları Kooperatif Marketlerdeki ile aynı olacak.

Bu proje aynı zamanda piyasa spekülatörlerini de biraz olsun frenleyecek.

Özelikle üç harfliler diye bildiğimiz zincir marketlerin ürünleri mahalle bakkalların da aynı ya da daha ucuz ürünlerle vatandaşın ürünlerine ulaşmak adına imkan sağlayacak.

Kooperatif kendi adına daha çok market açmak yerine ürünlerini bakkallara uygun koşullarla verecek olması iyi düşünülmüş bir proje.

Bu projenin bir ayağının da Yozgat olması oldukça önemli.

Umarım enflasyona bir an önce bir çare bulunur ve fiyatlar normalleşir…

Önceki ve Sonraki Yazılar