Kadına şiddete karşı yeni plan! Yozgat'ta yerel politika oluşturulacak

Kadına şiddete karşı yeni plan! Yozgat'ta yerel politika oluşturulacak

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. İl Eylem Planı” hakkında Yozgat'ta bilgilendirme yapıldı.

A+A-

Kadına yönelik şiddetin engellenmesi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının koordinasyonunda uygulamaya konulan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı” bilgilendirme toplantısı Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, başkanlığında yapıldı.

Yozgat’ta kadınların her alanda hak, fırsat ve imkânlardan eşit biçimde yararlanmaları ve kente değer katmaları için kadın hizmetlerinde görevli idareci ve meslek elemanları ile yerel politakalara ilişkin fikir alışverişinin yapıldığı toplantı gerçekleştirildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü kadın hizmetleri birimi tarafından İl Müdürlüğü kadın hizmetlerinde yürütülen hizmetler ve gelinen son durum ile “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. İl Eylem Planı” hakkında bilgilendirme yapıldı. Toplantıda 2022-2025 yıllarını kapsayacak “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. İl Eylem Planı” çalışmaları gözden geçirildi.

Toplantıyaİl Müdürü Abdullah Neşeli, İl Müdür Yardımcısı Musa Saydam, ŞÖNİM ve Kadın yatılı birimlerinde sorumlu müdürler ve sosyal çalışmacıların katıldı.

İl Müdürü Neşeli; kadının toplumsal statüsünün güçlendirilmesi, kadın haklarının geliştirilmesi ve kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi konularında verilen hizmetler değerlendirildiğini söyledi.

İl Müdürü Neşeli, “Kadının aile yaşamı başta olmak üzere toplumun her alanında seçkin ve saygın bir yeri bulunmaktadır. Aynı zamanda eş ve anne olan kadın aile kurumunun temeli, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu, geleceği şekillendiren nesilleri yetiştiren, huzurlu toplumun temelidir. Geleceği şekillendiren genel kültürüne bağlı kadın ihmal edilemeyeceği gibi hiç bir zamanda istismar edilmemelidir” dedi.

İl Müdürü Neşeli, geliştirilen tüm sosyal politikaların ve hizmetlerin mutlu, çalışkan ve üretken bireylerin, uyumlu aileler içinde daha müreffeh bir toplum hedefine doğru birlik ve beraberlik içinde yürümesinin hedeflendiğini aktardı.

Toplantıda, maruz kalınan şiddete ilişkin yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Toplantıda her türlü şiddet ve ayrımcılığın bir insan hakkı ihlali ve kabul edilemez olduğuna dikkat çekilirken, kadına yönelik şiddeti doğuran etkenlerin araştırıldığına vurgu yapıldı.

Kuruluş Müdürleri “kadına yönelik şiddetle mücadele alanında kadınlara yönelik koruyucu önleyici, eğitici, geliştirici, rehberlik ve rebabilere edici sosyal hizmet faaliyetlerin artırıldığını dile getirirken, mağdurların gizlilik ve mahremiyetlerinin korunmasına yönelik halkın dikkatli olması gerektiğine dikkat çekildi.

Toplantının son bölümünde İl Müdür Yardımcısı Musa Saydam tarafından 2022-2025 yıllarını kapsayan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. İl Eylem Planı” hakkında sunum gerçekleştirildi.

Eylem planı ile “mevzuatın etkin uygulanması”, “şiddete sıfır tolerans anlayışının tüm plan ve politikalara yansıtılacağı”,” şiddetle topyekûn mücadele için toplumsal farkındalık ve duyarlılığın artırılmasının” hedeflendiğini dile getirildi.

Yozgat Hakimiyet