KADEM’den Yozgat'ta sosyal entegrasyon projesi

KADEM’den Yozgat'ta sosyal entegrasyon projesi

Yozgat’ta yaşayan mülteci kadın ve çocukların yaşam becerilerini ve şehir hayatına uyumlarını destekleme ve uygulama atölyeleri” projesi ilde yaşayan mülteci ailelerin sosyal entegrasyonunu amaçlıyor.

A+A-

KADEM Yozgat İl Temsilciliğinin yürütücülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Göç İdaresi ve Yozgat Belediyesi ortaklığında hayata geçirilecek. Yozgat’ta yaşayan mülteci kadın ve çocukların yaşam becerilerini ve şehir hayatına uyumlarını destekleme ve uygulama atölyeleri” projesi ilde yaşayan mülteci ailelerin sosyal entegrasyonunu amaçlıyor.

Mayıs ayı içerisinde başlayıp, Haziran ayı içerisinde sona erecek bir aylık proje kapsamında yürütülecek tüm atölye ve eğitim süreçlerinde 5 mülteci anne ve çocukları ile beş Türk anne ve çocukları birlikte hareket edecek.

KADEM Yozgat İl Temsilcisi Avukat Gülseren Canbolat Kandemir, yaptığı açıklamada Entegrasyon Projesinin detayları hakkında bilgi verdi.

kadem1.jpg

Avukat Kandemir, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında açılacak atölyelerle Yozgat’ımızda yaşayan mülteci kadın ve çocukların ilimiz ve ülke kültürüne uyum sağlamaları amaçlanmaktadır.” dedi. Atölyelerde Türkçe, kişisel bakım, el işi kursları vereceklerini kaydeden Kandemir, Atölyelerde aynı zamanda Türk mutfağı ve Yozgat’ın yöresel yemekleri, ikramlıkları ve sofra düzeni gibi konulara yer verileceğini ifade etti.

Okul çağındaki çocukların okul kültürüne uyumu ev sahibi çocuklarla birlikte hareket etme, birlikte oyunlara uyun sağlama konularında söz konusu eğitimler kapsamında yer verileceğini vurgulayan Av. Kandemir, eğitim ve atölyeler sonunda mülteci ailelerin yaşam becerilerini geliştirerek, kendilerini daha iyi ifade edeceklerini; ev sahibi ailelerinde onları daha iyi anlayacaklarını belirtti.

Böyle bir Yozgat hayal ettiklerinin altını çizen Avukat Gülseren Canbolat Kandemir, Proje kapsamında İl Göç İdaresi tarafından mültecilere yönelik yasal sorumluluklar ve haklar konusundaki eğitimlerin önemine de değindi.

Kurslarla beraber, şehirde yaşayan fakat yaşadığı şehri tanımayan mülteci aileler için kültür gezileri de yapacaklarını vurgulayan Kandemir, geliştirilen bu projenin sonunda il genelinde yaşayan tüm mülteci çocuk ve aileleriyle etkileşim halinde olduklarını, ev sahibi çocuk ve ailelerden başlayarak, sosyal entegrasyon anlamında önemli katkılar sağlanmasını beklediklerini ifade etti.

KADEM İl Temsilcisi Kandemir, “KADEM Genel Merkezi başta olmak üzere bize inanarak projemize destek veren İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Göç İdaresi ve Yozgat Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.