KADEM Yozgat'ta hem öğretiyor hem kaynaştırıyor

KADEM Yozgat'ta hem öğretiyor hem kaynaştırıyor

Kadın ve Demokrasi Derneğinin (KADEM) hazırladığı “Yozgat Uyum Atölyeleri Projesi” ile Yozgat’ta yaşayan sığınmacı ve Türk ailelerin, yöresel yemeklerini karşılıklı öğretiyor ve kaynaştırıyor.

A+A-

Kadın ve Demokrasi Derneğinin (KADEM) hazırladığı “Yozgat Uyum Atölyeleri Projesi” ile Yozgat’ta yaşayan sığınmacı ve Türk ailelerin, yöresel yemeklerini karşılıklı öğretiyor ve kaynaştırıyor.

Irak, Suriye ve Afganistan gibi ülkelerde yaşanan, savaş ve olumsuz hayat koşullarından kaçarak Yozgat’a gelen sığınmacılar, KADEM’in açtığı; dil, el sanatları kurslarında becerilerini geliştiriyor, yemek atölyesinde ise Türk ve sığınmacı aileleri bir araya getirerek karşılıklı yöresel yemekleri öğretiyor.

Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi uygulama mutfağında yöresel yemekleri öğrenen sığınmacı kadınlar, kendi yöresel lezzetleri de Türk komşularına öğretiyor.

kadem8-2048x1365.jpg

KADEM Yozgat İl Temsilcisi Avukat Gülseren Canbolat Kandemir, kentlerinde yaşayan sığınmacı kadın ve çocukların yaşam becerilerini geliştirmek ve şehir hayatına uyumlarını desteklemek amacıyla “Yozgat Uyum Atölyeleri Projesi”ni hazırladıklarını söyledi.

Kandemir, proje kapsamında kentte yaşayan sığınmacı kadın ve çocuklar ile ev sahibi Yozgatlı kadın ve çocukların birbirini daha iyi anlamaları için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirterek, “İlimizde ikamet eden 5 sığınması kadın ve çocuk ile ev sahibi kadın ve çocuklar birlikte hareket ediyor. Yozgatlı aileler, sığınmacılara rol model oluyor, onlara rehberlik ediyor. Bu şekilde de onların yaşam becerileri gelişecek, sosyal hayata uyumları da kolaylaşacak.” dedi.

Kandemir, sığınmacılara mutfak kültürü atölyesinde Türk mutfağından örnekler sunduklarını belirterek, şunları kaydetti: “Bu çalışmayı 4 haftadır yapıyoruz. Yozgat’ın yemeklerinden arabaşı çorbası, un helvası, yaprak sarması yaptık, şimdi içli köfte yapıyoruz. Misafir kadınlar da burada kubbeh adında bizim içli köfteye benzer köfteyi yapıyor. Bunun dışında bamya, büryani (pilav) ve dolma yaptılar. Ben bunun mutfağımıza zenginlik olarak yansıyacağına inanıyorum.”

kadem7-2048x1365.jpg

Derneğin yönetim kurulu üyesi Ayfer Vural ise kente gelen misafirlerle uyum içerisinde çalıştıklarını ifade etti.

Vural, “Irak’ta bizim en çok sevdiğimiz yemeklerden olan içli köfteye benzer kubbeh var, onu yapıyoruz. Biz de onlara Yozgat’a ait yemeklerimizi gösterdik, yaptık, tattırdık, onlar da çok beğendi. Bu çalışmalarımız misafirlerimiz ve Yozgat halkı arasında bir uyum ve kaynaşmaya vesile oldu, bu nedenle çok mutluyuz.”diye konuştu.

kadem5-2048x1365.jpg

YEMEK KÜLTÜRÜ BENZİYOR

Etkinliklere katılan Iraklı 48 yaşındaki Büşra El Mahmud da Yozgat’a 7 yıl önce geldiğini söyledi.
Evli ve 5 çocuk annesi olduğunu belirten Mahmud, “Türkiye iyi bir ülke, hem Müslüman hem de komşumuz. KADEM’in yemek atölyesine geldik. Türk yemeklerini öğreniyoruz, Irak yemeklerini öğretiyoruz. Memleketimizin meşhur yemeğini yapacağız.” dedi.

Iraklı Hayfa Hasen de iki ülke yemek kültürünün birbirine benzediğine değinerek, “Irak’ta kubbeh, Türkiye’de içli köfte deniyor. Biz pirinç ile yapıyoruz. Türkiye’de bulgur ile yapılıyor. Lezzetleri aynı.” ifadesini kullandı.

Afganistan’dan 4 yıl önce gelen Fatma Hüseyni de Türk yemeklerini öğrenmek istediğini belirterek, “Yemekleri tattım ama yapmayı denememiştim, inşallah başarılı olurum.” şeklinde konuştu.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.