İşte Yozgat'ta en fazla işgücü arayan sektörler

İşte Yozgat'ta en fazla işgücü arayan sektörler

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR), 2022 yılı Nisan ve Mayıs aylarında Yozgat’ta 13 farklı sektörde 194 işyerini ziyaret ederek İşgücü Piyasası Araştırması (İPA) yaptı.

A+A-

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR), İşgücü Piyasası Araştırması (İPA) ile ilgili ziyaretlerini ve bilgilendirme çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

İŞKUR, 2022 yılı Nisan ve Mayıs aylarında Yozgat’ta 13 farklı sektörde 194 işyerini ziyaret ederek İşgücü Piyasası Araştırması yaptı. Araştırma kapsamında Yozgat İşgücü Piyasasında İmalat, İnşaat ve Toptan ve Perakende Ticaret sektörlerinin ön planda olduğu gözlendi.

iskur-muduru.jpg

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, “Yapılan araştırmada Yozgat’ta 164 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında Yozgat genelinde açık iş sayısının en yüksek olduğu sektör 73 kişi ile İmalat sektörüdür. Yozgat ilinde en fazla açık iş olan meslekler ise Tuğla İmal İşçisi, Makineci (Dikiş) ile Satış Danışmanı/Uzmanı meslekleridir” dedi.

Yıldız, Yozgat’ta açık işlerde talep edilen becerilerin öncelik sıralaması incelendiğinde, “Takım Çalışması, Sorun Çözme ve İnsiyatif Alabilme ile İş Tecrübesi” becerilerinin ön planda olduğunu söyledi.

Yozgat’ta 20+ istihdamlı işletmelerde, işverenlerin talep ettikleri işçileri en çok İŞKUR aracılığı ile aradıklarını kaydeden Yıldız, İŞKUR aracılığı ile işçi arayan işverenlerin oranının yüzde 79,1 olduğunu, bu oranın yüzde 71 olan Türkiye ortalamasının üstünde yer aldığını anlattı.

Yıldız, İşgücü Piyasa Araştırması kapsamında işverenlere son bir yıl içerisinde hangi mesleklerde eleman temininde güçlük çektikleri, temininde güçlük çektikleri eleman sayısı ve bu mesleklerde eleman temininde güçlük çekilmesinin nedenlerinin sorulduğunu, Yozgat ilinde 20 ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinin yüzde 9,37’sinin eleman temininde güçlük çektiğini bildirdiklerinin bilgisini paylaştı.

Yıldız, son bir yıl içerisinde araştırmaya katılan işyerlerinin toplan 323 işçiyi bulmada güçlük çektiklerinin belirlendiğini, eleman temininde en çok güçlük çekilen mesleklerin ise Çorap Örme Makinesi Operatörü, Tuğla İmal İşçisi, Makineci (Dikiş) mesleklerinin ön planda olduğunu vurguladı.

İl Müdürü Taner Yıldız, Yozgat ilinde çalışanların en fazla olduğu sektörlerin İmalat, Toptan ve Perakende Ticaret ile İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri sektörleri olduğunu bildirdi, “Toplam çalışanların içinde bu üç sektörde çalışanların oranı yüzde 73 düzeyindedir. Kadın istihdamının en fazla olduğu sektör İmalat sektörüdür. İl genelindeki toplam kadın çalışanların içinde imalat sektöründe çalışanların payı yüzde 36,9 seviyesindedir. Ayrıca Yozgat ilinde kadın çalışan oranının en yüksek olduğu sektör ise İnsan Sağlığı ve Sosyal Hizmet Faaliyetleri sektörüdür. İnsan Sağlığı ve Sosyal Hizmet Faaliyetleri sektöründe kadın çalışan oranı yüzde 71 düzeyindedir” ifadelerini kullandı. 

Yeniufuk