İşte Yozgat il genelinde karne heyecanı yaşayacak öğrenci sayısı

İşte Yozgat il genelinde karne heyecanı yaşayacak öğrenci sayısı

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, 2021-2022 ders yılı birinci dönem tatilinin 21 Ocak Cuma günü başlayacağını belirterek, il genelinde 73 Bin 329 öğrencinin karne heyecanı yaşacağını söyledi.

A+A-

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, 2021-2022 ders yılı birinci dönem tatilinin 21 Ocak Cuma günü başlayacağını belirterek, il genelinde 73 Bin 329 öğrencinin karne heyecanı yaşacağını söyledi.
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, yaptığı açıklamada; öğrencilere tatilden keyif almaları ve verimli bir dinlenme geçirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Birinci eğitim dönemini huzurlu ve mutlu bir şekilde tamamladıklarını vurgulayan Yazıcı, “ 21 Ocak 2022 Cuma günü ilimiz genelinde okul öncesinde 6.811, temel eğitimde 43.629 ve ortaöğretim kademesinde 22.889 olmak üzere toplamda 73.329 öğrencimiz karnelerini alacaklar.

Eğitim süreçlerinin COVİD- 19 salgınına rağmen başarıyla tamamlanmasında özveriyle gayret eden; 678 yönetici, 5.672 öğretmen ve 1.713 personel olmak üzere, 8.063 eğitim çalışanımıza çocuklarımızın istikballerinin inşası yolunda emeklerini ve sevgilerini esirgemedikleri için teşekkür ederim.

Yarıyıl tatili; öğrencilerin bir dönem boyunca yoğun geçen eğitim günlerinin ardından tatlı yorgunluklarını atma, sosyal çevreleriyle daha çok bir araya gelme ve hepsinden önemlisi ikinci döneme hazırlık için önemli bir fırsattır. Bu tatil, aynı zamanda yeni şeyler öğrenme adına da değerli bir moladır. Önemli olan bu molayı en verimli, en etkin ve kazanımların olduğu bir şekilde tamamlamaktır.”dedi.

Öğrencilere de seslenen Yazıcı, “Sömestr tatilini boş zaman olarak değil planlanmış aktivitelerin olduğu, kendimizi gerçekleştirmeye, bilgi ve beceri edinmeye doğru yönlendirmeliyiz. Bu ara tatili öncelikle ailemizle, arkadaş çevremizle daha fazla bir arada olma ve birlikte etkinlikler yapmak içinde değerlendirebilirsiniz. Yorgunluğunuzu bu şekilde atmak sizi iyi hissettirecek, mutlu olmanızı sağlayacaktır. Böylelikle tatilden keyif alacak ve verimli bir dinlenme dönemi geçireceksiniz.
COVİD-19 salgını sürecinde derslerinizi kimi zaman uzaktan online yapmak zorunda kaldınız. Bu uygulama sizlerin ve sevdiklerinizin sağlığını korumak için atılmış bir adımdı. Ancak bu süreçte çok yoğun bir şekilde tablet bilgisayar, cep telefonu, bilgisayar vb. dijital araç gereçlere fazlaca zaman ayırmak zorunda kaldınız. Nihayet yeni eğitim öğretim dönemiyle artık eğitimlerimiz yüz yüze yapılmaktadır. Bu durum öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla bir araya gelmeniz için çok önemli bir fırsatı da beraberinde getirmiştir. Geçen zamanlarda çok vakit ayırdığımız dijital araçlardan tatil döneminde uzak kalmanın zamanıdır artık. Olabildiği kadar bu teknolojik araç gereçlerden uzaklaşalım. Ailenizle birlikte aktiviteler planlayın ve hep birlikte uygulamaya çalışın. Arkadaşlarınızla bir araya gelerek çok sevdiğiniz oyunları oynayın. Hem bu sayede fiziksel olarak da spor yapmış olacak, zinde kalacaksınız. Birlikte sinema, tiyatro ya da kütüphane günleri planlayabilirsiniz. Tatilin kış aylarına denk gelmesi nedeniyle kayak ya da uygun aktiviteler yapabilirsiniz. Yaşlı büyüklerimizi ziyaret edip, şehrimiz başta olmak üzere geziler yapabilirsiniz.”diye konuştu.

KARNE, ÇOCUĞUNUZUN AKADEMİK BAŞARISININ NOTLA DEĞERLENDİRİLDİĞİ BİR BELGEDİR

Velilere yönelikte açıklamada bulunan Yazıcı, “Karne, çocuğunuzun akademik başarısının notla değerlendirildiği bir belgedir. Ancak karne kişilik gelişimini, hayata bakış açısını, beklentilerini ve psikolojik gelişim sürecini yansıtmaz. Bu nedenle çocuğunuzu karnesindeki notlarla değerlendirmeyin. Başarısız olduğu derslerde ona kızmak ve eleştirmek yerine olumsuzlukların üstesinden nasıl gelinebileceğini birlikte değerlendiriniz ve olumlu yönde destek veriniz. . Çocuklarınızı başka çocuklarla asla kıyaslamayınız. Bu durum, çocuklarda kin ve nefret duygularının yoğunlaşmasına ve değersizlik hissine sebep olduğu gibi, sizlerden uzaklaşmasına yol açacaktır. Olumsuz anne baba tepkilerinin çocuğunuzun gelecekteki hayatını, psikolojik dünyasını ve sosyal ilişkilerini kötü yönde etkileyeceğini unutmayınız. Arzu edilen başarıyı gösteremediği alanlarla ilgili eleştirmeyin, zayıf notlarını hatırlatmayın, yıkıcı olmak yerine yapıcı davranış modeli geliştiriniz. Unutmayınız ki; sürekli eleştiri, özellikle ergenlik dönemi içinde bulunan kimi çocuklarımızda telafisi zor olumsuzluklara sebep olacaktır. Zira her çocuk göz aydınlığı ve mutluluk vesilesidir. Yine tüm çocuklar varlığı ile değerlidir. Her çocuğun kendisine özel bir fıtratı ve bu bağlamda baskın yeteneği vardır. Bu nedenle, çocuklarımızın baskın yeteneklerini öğretmenlerimizle birlikte tespit ederek bu yönde motivasyon sağlamak çocukların mutluluğu için elzemdir. Bu tatil dönemini en verimli şekilde geçirmesi için birlikte planlar yaparak, çocuklar için yeteneklerine uygun ortamlar hazırlayınız. İkinci döneme hazırlık aşamalarını birlikte gözden geçirerek daha iyi, daha verimli neler yapılabilir, birlikte tartışıp planlayınız. Çocuklarımızın yetişmesindeki emek, katkı ve fedakarlıklarınız ile eğitime verdiğiniz değer ve destek için teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.