İşte Türkiye'nin yeni numarası 112 ile ilgili tüm merak edilenler

İşte Türkiye'nin yeni numarası 112 ile ilgili tüm merak edilenler

Türkiye’de tüm acil durumlar için aranan numaralar tek çatı altında birleşti. Tüm acil aramalar için artık tek numara tuşlanacak “Bir Bir İki”…

A+A-

İçişleri Bakanlığı’nın projesi olan yeni nesil 112 çağrı merkezleri hayata geçirildi. Ancak bilgi eksikliği nedeniyle 112, hala ambulans zannediliyor. 112 hakkında merak edilen her şeyi Yozgat 112 Çağrı Merkezi Müdürü Harun Esim’e sorduk. İşte o sorular ve cevapları..

112 ÇAĞRI MERKEZİ NEDİR?

Türkiye’de acil yardım çağrıları için kullanılan 7 kuruma ait acil çağrı numaralarının (İtfaiye, Jandarma, Polis, Sağlık, Orman, Sahil Güvenlik, AFAD) tek numara (112) altında toplanmasıdır.
Tüm acil birimlerin aynı mekânda olması (112 Acil Çağrı Merkezleri) gerekli koordinasyon ve organizasyon imkânı sağlamaktadır.

112 ÇAĞRI MERKEZİNİN AMACI NEDİR?

112 Çağrı merkezi gelen acil çağrıların etkin bir şekilde tek bir merkezden karşılanarak, kurum/kuruluşlara ait acil ekiplerin doğru ve en kısa sürede olay yerine ulaşmalarını amaçlamıştır.

112 ÇAĞRI MERKEZİNİN İŞLEYİŞİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

112 Acil Çağrı Merkezine gelen acil çağrılar, çağrı alıcılar tarafından ilgili kurumlara aktarılarak kurumlarca çok kısa bir süre içerisinde ekipler olay yerine sevk ediliyor.

Acil müdahaleyi gerektirecek bir olayda; ambulans, trafik, asayiş ekipleri ve itfaiye birimlerinin olay yerine en kısa zamanda intikal etmesi ve bunların aynı anda doğru bir şekilde koordine edilmesi çok büyük önem taşıyor.

Ayrıca yine İçişleri Bakanlığımız tarafından hazırlanan ve hizmete giren Engelsiz 112 aplikasyonu sayesinde konuşma ve duyma engelli vatandaşlarımızın da hiç kimseye ihtiyaç duymadan Acil Durum ekiplerine ulaşabilmeleri sağlanmıştır.

NEDEN TEK NUMARA?

Ülkemizde Acil çağrılara hizmet veren kuruluşlara acil çağrı numaraları tahsis edilmiştir.

Vatandaşlarımızın birden çok numara yerine tek bir numarayı (112) bilmelerinin yeterli olması nedeniyle tüm acil çağrılar tek numaradan yönetilmektedir.

Bu şekilde acil çağrı alındıktan sonra ihtiyaç duyulacak tüm ekiplerin en kısa sürede koordine olmalarının sağlanabilmesi ve kurumların, gereksiz ve asılsız çağrılar nedeniyle artan iş yükünün azaltılması ve daha etkin çalışmaları sağlanmıştır.

112 HANGİ KURUMA AİT?

3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 28 inci maddesine eklenen “Tüm acil çağrıların tek numara 112 altında toplanması ve acil duruma müdahale ekiplerinin aynı merkezden sevk ve koordinasyonu sağlamak üzere Büyükşehir belediyesi bulunan illerde yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı bünyesinde, diğer illerde ise valilikler bünyesinde yürütülmektedir.

112’Yİ HANGİ DURUMLARDA ARAMALIYIZ?

Sağlığımızı ve emniyetinizi tehdit eden her türlü durumda, yangın ve olağan dışı durumlarda (deprem, sel, göçük, kaybolma vb.) kısacası can ve mala yönelik ani zararlar doğuran acil olan her durumda 112’yi arayabilirsiniz. Ayrıca denize kıyısı olan illerimizde 112 Acil Çağrı Merkezleri Sahil Güvenlik Komutanlığını ilgilendiren çağrıları da karşılamaktadır.

112 ÇAĞRI MERKEZİ İHBARLARI NASIL YÖNLENDİRİLİYOR?

Çağrıyı karşılayan personel; Arayan kişiden olayın ne olduğunu, niçin aradığını ve olayın olduğu yerin kısa adres bilgisini ister.

Olayın 112 çalışma sistemi kapsamında değerlendirdiğinde sizi durumunuzla ilgili kurum yetkilisine (emniyet, sağlık vb.) aktarır.

112 ÇAĞRI MERKEZİ NASIL ÇALIŞIR?

112 Çağrı Merkezi, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre, resmi ve dini tatil günleri dahil olarak hizmet verir. 112 Çağrı Merkezi’nde hizmet veren ilgili kurumlara ait çağrının alınabilmesi için yeterli alt yapı kaynak ve sistemleri sağlar.

112 ARAMALARI ÜCRETLİ Mİ?

112 numarası tüm cep telefonları ve sabit hatlardan ücretsiz aranabilir.

112’Yİ HER YERDEN ARAYABİLİR MİYİZ?

112 numarasını il genelinde tüm ilçe, köy, mahallelerden arayabilirsiniz. Bulunduğunuz yerin sağlık kurumu, emniyet kurumu, itfaiye vb. numaralarını bilmenize gerek yoktur.
İl genelinde nerede olursanız olun 112’yi aradığınızda gerekli yardım sağlanacaktır.

ADRESİNİ BİLMEDİĞİMİZ BİR YERDEN ARAMA YAPTIĞIMIZDA YARDIMCI OLABİLİYOR MUSUNUZ?

112 Acil Çağrı Merkezi yazılım sistemi arayanın yerini tespit edecek teknolojidedir. Sabit numaradan arıyorsanız tam adresiniz, cep telefonundan arıyorsanız baz istasyonu sayısına göre yakın bir alanda yeriniz tespit edilebilir. Yine de sizden bildiğiniz kadarıyla adres teyidi istenir.

112 VEFA İLETİŞİM PROGRAMI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Vefa İletişim Programı, Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı genelgesi kapsamında 65 yaş ve üstü olan ayrıca kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için Vefa Sosyal Destek Grubunun kullandığı bir uygulamadır. Pandeminin başlamasıyla görev yapmaya başlayan Vefa Sosyal Destek Grupları çalışmalarını valilikler ve kaymakamlıklar koordinasyonunda yürütmektedir.

112 VE VEFA İLİŞKİSİ HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet veren Vefa Sosyal Destek Grupları, kısıtlamalar ve tam kapanma döneminde hastalığın yayılımının önlenmesi ve vatandaşların mağduriyetlerin giderilmesi için büyük bir özveri ile çalışmıştır.

Salgının başından bu yana 112 Acil Çağrı Merkezi telefonlarımız üzerinden Vefa Sosyal Destek görevlileri, ileri yaştaki ve Kovid-19 teşhisi konulan ya da temaslı durumundaki tüm vatandaşların bir telefonla yanında olmuştur. Polis, jandarma, bekçi, AFAD personeli gibi kamu çalışanlarından oluşan grup üyeleri, gelen talepleri 7/24 esasına göre karşılamıştır.

PANDEMİ DÖNEMİNİ DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?

Herkes için oldukça yıpratıcı ve sancılı geçen bir dönemdi.

112 olarak bu dönemde vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık.

Vefa sosyal destek grupları olarak tüm Türkiye’de olduğu gibi Yozgat’ta da 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan vatandaşlarımızın başta gıda ve ilaç ihtiyaçları olmak üzere tüm ihtiyaçlarını karşılayarak görevimizi layıkıyla yerine getirdik. Evet, zor günlerdi ama ekip arkadaşlarımızla birlikte bu zorlu sürecin üstesinden başarıyla geldik.

Bu süreç bitinceye kadar vatandaşlarımızın sonuna kadar yanında olmaya devam edeceğiz.

112 ÇAĞRI MERKEZİ İLE İLGİLİ SORULARI, GÖRÜŞ ÖNERİ VE ELEŞTİRİLERİ NASIL BİLDİREBİLİRİZ?

Vatandaşlarımız web sayfamızda bulunan telefon numaramız, öneri şikayet formumuz ile bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

SON OLARAK HALKIMIZA İLETMEK İSTEDİĞİNİZ BİR MESAJINIZ VAR MI?

112 Çağrı Merkezini gereksiz arama ve asılsız ihbarlarla meşgul edilmemesi gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu şekilde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza daha hızlı ulaşabiliriz.

Zira 112’ye gelen ihbarlar can ve mal açısından hayati önem taşımaktadır.

Bu nedenle vatandaşlarımızı bu konuda daha hassas olmaya davet ediyorum.

Yeniufuk