İş’te Genç İş’te Yozgat Projesi tamamlandı

İş’te Genç İş’te Yozgat Projesi tamamlandı

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen ve Sorgun Gençlik Derneği ile Yozgat İŞKUR İl Müdürlüğünün ortaklığında yürütülen “İş’te Genç İş’te Yozgat Projesi” tamamlandı.

A+A-

Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) Başkanı Halil Uğuz, proje kapsamında 4 çalıştay, 1 zirve programı düzenlendiğini ve 211 gencin projeye katılım sağladığını söyledi.


Halil Uğuz yaptı açıklamada, Sorgun Gençlik Derneği, kurulduğu günden bu yana gençlerimiz için, sosyal, kültürel, eğitim, sağlık, çevre ve spor alanların da çalışmalar yürütmektedir. Özellikle gençlik politikalarının iyileştirilmesin de katkıda bulunmaktadır.

Gençlerimiz arasında gönüllülüğü, yardımlaşmayı ve dayanışmayı sağlamaktadır. Dijital çağında gençlerin iş sahibi olabilmeleri için 21. Yüzyıl becerilerini kazandırmaya, sorunları yaratıcı biçimde çözümleme, takımlar halinde çalışabilme, iletişim kurabilme, motivasyon, dil becerileri, girişimcilik gibi birçok alanda bilgi, beceri ve yeterlilik kazanmalarına yardımcı olmaktadır.

Engelli gençlerimiz başta olmak üzere tüm dezavantajlı gençlerimizin içinde bulundukları topluma uyumlarına katkı sağlamaya yönelik çalışmaları desteklemek amacıyla da çeşitli faaliyetler düzenlemektedir. Her bir gencimizin evrensel değer üretme konusunda çok ciddi bir potansiyeli bulunduğuna inanan ve bu amaçla faaliyetlerini düzenleyen SORGED, gençlerin farklı alanlarda sahip olduğu yetenekleri geliştirmeye özen göstermektedir.

Bu bağlamda, kültür, sanat, eğitim, sosyal, çevre, gençlik politikaları ve daha birçok alanda becerisi bulunan gençleri eğiterek ve doğru yönlendirerek onların topluma sağladığı yararı maksimuma çıkarmaya çalışmaktadır. SORGED olarak toplumumuzun en önemli motivasyon kaynaklarından biri olan gençlerimizin, ülkemizin hedeflerine ulaşması yolunda aktif rol almasını da sağlamaya çalışmaktayız.

Hem kısa hem de uzun vadede ülkemizin gelişmesi için atılması gereken her adımda gençlerimizin de yer almasını ve genç neslimizin Türkiye’nin birçok alanda dünyanın örnek alacağı bir ülke haline gelmesinde etkili olması için uğraşmaktayız. Derneğimiz, bugüne kadar ulusal ve uluslararası birçok alanda projeler yürütmüştür. Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinde birçok kurum, kuruluş ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla da işbirliği yapmaktadır.

Avrupa Komisyonu, Türkiye Ulusal Ajansı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Kalkınma Ajansları gibi bir çok kurumdan proje desteği almıştır. Derneğimiz son 6 yıl içerisinde 350+ genci ücretsiz yurt dışına göndermiştir. Yine derneğimiz AB ülkelerinden 250+ genci Yozgat’a getirerek Yozgat’ın AB’ye giriş adaptasyonunun kolaylaştırılmasına katkı sağlamıştır.

Derneğimiz her yıl Yozgat bölgesinde ikamet eden 1500’e yakın gence ulaşarak çeşitli eğitimler, kurslar ve etkinlikler düzenlemektedir. 22 Mart 2020 tarihinden itibaren Covid-19 salgınında 101 çevrimiçi eğitim, seminer, etkinlik ve kurs düzenleyerek şuan itibariyle 25.000 katılımcıya ulaşmıştır.

SORGED’ in hedef kitlesi ve hedef alanı sadece Sorgun’da yaşayan gençler değildir. Kültürel değerlerine ve geleneklerine bağlı bir gençlik yetiştirerek bu gençlerin küresel dünya oluşturulmasına en fazla katkıyı sağlaması için elimizden geleni yapmaktayız. Böylelikle, yenidünya düzeninde, gençlerimiz ile beraber Türkiye’nin eğitim, kültür, sanat, tarih, çevre ve daha birçok konuda daha fazla söz sahibi olması için çalışmaktayız.

Başta bu projeye destek vererek gençlerin işsizlik sorununun çözülmesi için bizlere fırsat veren Türkiye Ulusal Ajansına, Program uzmanı Alim Sarıaslan’a ve Eren Bolat’a projemizin yürütme aşamasında bizlere desteklerini esirgemeyen Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne, İl Müdürümüz Taner Yıldız’a İş ve Meslek Danışmanlarına, Orta Anadolu Kalkınma Ajansına, Yozgat Ticaret ve Sanayi Odasına, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK), Yozgat Ticaret İl Müdürlüğü’ne Sorgun Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Erkut Ekinci’ye, Eğitmenimiz Onur Çiftçi’ye ve projeye katılım sağlayan bütün gençlerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.