İsmail Saymaz Halk TV’den neden ayrıldı, İsmail Saymaz hangi kanalla anlaştı, İsmail Saymaz kimdir?

İsmail Saymaz Halk TV’den neden ayrıldı, İsmail Saymaz hangi kanalla anlaştı, İsmail Saymaz kimdir?

Yaklaşık 20 aydır çalıştığı Halk TV'den ayrılan Gazeteci İsmail Saymaz Halk TV’den neden ayrıldı, İsmail Saymaz hangi kanalla anlaştı, yeni anlaştığı kanaldan ne kadar maaş alacak gibi soruların cevabı merak ediliyor. İşte İsmail Saymaz'ın biyografisi..

A+A-

Yaklaşık 20 aydır çalıştığı Halk TV'den ayrılan Gazeteci İsmail Saymaz Halk TV’den neden ayrıldı, İsmail Saymaz hangi kanalla anlaştı, yeni anlaştığı kanaldan ne kadar maaş alacak gibi soruların cevabı merak ediliyor.

İsmail Saymaz’ın kim olduğu merak ediliyor. İsmail Saymaz kimdir, kaç yaşında, memleketi neresi, ne iş yapıyor, evli mi gibi soruların cevabı aranıyor.

Gazeteci İsmail Saymaz, yaklaşık 20 aydır çalıştığı Halk TV'den ayrılarak Sözcü grubuyla ile anlaştı. Karar sonrası açıklama yapan Halk TV yönetimi, Saymaz'ın sözleşmesi bitmeden kanaldan ayrılmasını etik bulmadığını duyurdu.

Gazeteci İsmail Saymaz, Halk TV'den ayrıldığını açıkladı. Sosyal medyadan açıklama yapan Saymaz, "Bugün itibariyle Halk TV ile yollarımız ayrıldı. Yaklaşık 20 aydır omuz omuza çalıştığım Halk TV emekçilerine ve sevgili izleyicilerimize çok teşekkür ederim. Hakkınızı helal edin." ifadelerini kullandı.

SÖZCÜ İLE ANLAŞTI

Saymaz'ın yeni adresinin ise daha önce görev yaptığı Sözcü grubu oldu. Saymaz'ın hem Sözcü TV'de program yapacağı hem de Sözcü gazetesinde yazacağı öğrenildi.

"ETİK BULMUYORUZ"

Halk TV yönetimi ise Saymaz'ın etik davranmadığını belirterek, "Halk TV çalışanlarından İsmail Saymaz ağustos ayına kadar geçerli sözleşmemiz olmasına rağmen bir başka grupla anlaştığını belirterek dün itibariyle Halk TV Ailesi'nden ayrılmak istediğini tarafımıza bildirmiştir. Kendisine sözleşmemizi hatırlatıp ağustos ayında ayrılabileceğini söyledik. Bunu kabul etmeyince seçim sonrasında ayrılmasını talep ettik. Fakat Saymaz bu önerilerimizi de kabul etmedi ve bir süredir görüşme halinde olduğu kuruma gitmek için Halk TV'den ayrılmakta ısrar etti. Bu tutumu hiç profesyonelce ve etik bulmadığımızı ifade etmek isteriz." açıklamasında bulundu.

SÖZCÜ'DEN HOŞGELDİN MESAJI

Sözcü TV Genel Müdürü Alişer Delek sosyal medyadan Saymaz'a hoş geldin mesajı yolladı. Delek, "Sevgili arkadaşım, son dönemin en iyi muhabir/gazetecisi İsmail Saymaz aramıza hoş geldin. Seninle daha da güçlü olacağımız kesin. Sözcü TV'den gözünüzü alamayacaksınız…" ifadelerini kullandı.

İSMAİL SAYMAZ KİMDİR?

11 Temmuz 1980 yılında Rize'de doğan gazeteci ve yazar İsmail Saymaz, aslen Erzurumludur.

İlkokul ve lise öğrenimini Rize'de tamamlayan İsmail Saymaz, lise yıllarında Ülkücü bir düşünce yapısına sahip olmuş, ardından da edebiyat öğretmeninin önerdiği kitapların etkisiyle sol kesime yönelmiştir.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun olan Saymaz, aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

1995 yılında 15 yaşındayken yerel radyolarda edebiyat programları yapmaya başlayan İsmail Saymaz, daha sonra yerel televizyon kanallarındaki tartışma programlarına katıldı.

Gazetecilik hayatına ilk olarak doğduğu şehir olan Rize'de başlayan İsmail Saymaz daha sonra, bulunduğu İstanbul ve Konya gibi şehirlerde bulunan yerel gazetelerde çalıştı.

2002 yılında Radikal gazetesinde görev yapmaya başladı. İnsan hakkı ihlalleri ve düşünce özgürlüğü üzerine çeşitli haberler yaptı ve bu konularda kitaplar yayınladı.

Erzincan Davası başta olmak üzere çeşitli haberleri nedeniyle yirmiye yakın davada yüz yılı aşkın hapis cezası istemiyle yargılandı.

Gezi Parkı Protestoları'nın yaşandığı dönemde hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın darp edilme görüntülerini ortaya çıkarıp kamuoyu ile paylaştı.

Hürriyet gazetesinde muhabirlik yaptığı dönemde 24 Ekim 2016 tarihinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerinin iletişim uygulaması olan "ByLock"'un patentini elinde bulunduran David Keynes ile bir röportaj gerçekleştirdi. Bu röportajı sonrasında gazeteye soruşturma açıldı ve İsmail Saymaz'ın ifadesi alındı. Ayrıca bu röportajı FETÖ/PDY soruşturmalarında "delil" sayıldı. Nisan 2017'de ise bu röportajı ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ödüle layık görüldü.

İsmail Saymaz, gazetecilik mesleği dışında çeşitli haber kanallarındaki tartışma programlarına da katılmaktadır.

 

 

İlgili Haberler