Ahmet Emin Seyhan

Ahmet Emin Seyhan

İslam’da Kardeşlik ve Ramazan

A+A-

İnsanoğlu en güzel surette yaratılmış olup bir toplum içinde yaşamını sürdürmek zorundadır. Toplumda bir arada yaşayan fertlerin ise uyması gereken bazı kurallar vardır. İslam birlik ve beraberliğe çok büyük önem vermiş, din kardeşliğinin korunması ve gözetilmesini emretmiştir.


Nitekim Kur’ân’da Yüce Allah; “Şüphesiz mü’minler kardeştirler, öyle ise dargın kardeşlerinizin arasını düzeltin, Allah’tan sakının ki Allah da size acısın” buyurmuş, Hz. Peygamber de; “Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez ve onu tehlikeye atmaz.

Her kim bir kardeşinin ihtiyacını giderirse, Allah da onun ihtiyacını giderir. Her kim bir müslümanın sıkıntısını giderirse, Allah da o kimseden kıyamet gününün sıkıntılarından bir sıkıntısını giderir. Her kim bir müslümanın kusurunu örterse, Allah da kıyamet gününde onun kusurunu örter” buyurarak “din kardeşliğinin” nasıl olması gerektiğini ifade etmiştir.


İşte din kardeşlik duygularının daha da perçinlendiği ve doruğa ulaştığı mevsimlerden birisi de Ramazan ayıdır. Bu ayın gelmesiyle birlikte “İslam kardeşliği” zirveye ulaşır, müslümanlar arasındaki birlik, beraberlik ve dayanışma daha da artar. Müslümanlar kardeş olduğu için biri ağlarken diğeri gülemez, biri açken diğeri tok uyuyamaz.

Nitekim Hz. Peygamber; “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” buyurarak bu gerçeği dile getirmiştir. Bu bakımdan bir mü’min din kardeşinin rahat ve huzurunu kendi rahat ve huzuru gibi görür ve din kardeşlik bağlarını asla koparmaz.


Öyleyse Ramazan ayı vesilesiyle din kardeşliğimizi daha da pekiştirelim. Birlik ve beraberliğimizi bozmak, ülkeyi parçalamak/bölmek ve müslümanları güçsüz düşürmek isteyen şer odaklarına fırsat vermeyelim. İslam kardeşliğini ilelebet yaşatalım. Rabbim cümlemizi din kardeşliğinin bilincinde olan ihlaslı kullarından eylesin. (08.05.2009)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar