İŞKUR'dan milyonlarca öğrenciye müjde!

İŞKUR'dan milyonlarca öğrenciye müjde!

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda başarılı olup tercih yapacak öğrencilere destek olacak.

A+A-

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda başarılı olup tercih yapacak öğrencilere destek olacak.

 İl Müdürlüğü bünyesindeki İş ve Meslek Danışmanları tercih dönemi boyuncu öğrencileri yardımcı olacak. İl Müdürü Taner Yıldız, öğrencilerin yüz yüze ve online olarak destek alabileceklerini söyledi.

Yıldız, “Bilindiği üzere, 2021 yılı üniversite tercihleri 05 Ağustos 2021 ile 20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Gençlerin, kariyer planlamasında son derece önemli bir yer tutan bu dönemlerinde doğru bölüm tercihi yapılması noktasında rehberlik etmek Kurumumuzun temel görevleri arasında yer almakta, doğru kişinin doğru işe yerleşmesi istihdam politikalarımızın odak noktasını oluşturmaktadır. Türkiye’de yükseköğretim sisteminin işgücü piyasası performansını değerlendirmek ve bu değerlendirmeleri baz alarak ülkemiz beşeri sermaye yapısını güçlendirecek politika tavsiyeleri üretilmesine destek olmak amacıyla T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından 2019 yılında Üni-Veri projesinin hayata geçirildiğini söyledi. Yıldız, bu proje kapsamında Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) alınan üniversite mezun bilgileri ile Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) alınan çalışan bilgileri anonim hale getirilerek eşleştirilip kapsamlı mikro veri setleri oluşturulduğunu, söz konusu mikro veri setlerinin çeşitli istatistiksel yöntemler ve veri biliminin sunduğu modern araçlar kullanılarak analiz edildiğini, bu doğrultuda, üniversite lisans mezunlarımızın işgücü piyasası performansları “bölüm bazında” değerlendirilerek meslek seçimi yapma aşamasında olan gençlerin, lisans eğitimine devam eden öğrencilerin ve ilgili profesyonellerin kullanımına sunulduğunu belirtmiştir.  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından Yükseköğretim Programı Atlası (YÖKAtlas) adıyla üniversite adaylarının, üniversite ve meslek tercihi yaparken daha bilinçli tercihler yapabileceği bir yazılım aracı geliştirilmiş ve öğrencilerin istifadelerine sunulmuştur.  Özellikle üniversite tercihi döneminde (5-20 Ağustos 2021) İş ve Meslek Danışmanlarımız tarafından gerçekleştirilecek olan bireysel görüşme ve grup görüşmelerinde Kurumumuz resmi internet sitesinde dijital olarak da yayınlanan Meslek Seçimine Destek Dergisi (https://www.iskur.gov.tr/kurumsal-bilgi/yayinlar/) ve Meslek Bilgi Kitapçıkları’ndan (https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/is-ve-meslek-danismanligi/meslek-danismanligi/) faydalanılarak Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan ÜNİ-VERİ (https://www.cbiko.gov.tr/projeler/uni-veri) ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan Yükseköğretim Programı Atlası (https://yokatlas.yok.gov.tr/) gibi tercih robotu araçlarının öğrencilerimize tanıtılarak etkin bir şekilde kullanılacak” dedi.